Europski dužnosnici postigli ‘povijesni’ sporazum o regulaciji umjetne inteligencije

Aktualno Forbes 11. pro 2023. 17:12
featured image

11. pro 2023. 17:12

Dužnosnici Europske unije u petak su postigli sporazum o opsežnom prijedlogu zakona za regulaciju umjetne inteligencije. To je jedan od prvih sveobuhvatnih pokušaja regulacije ove tehnologije na svijetu

Dogovor oko ključnih elemenata novog zakona – kojim se želi omogućiti korištenje ove tehnologije u dobre svrhe, no istovremeno zaštititi društvo od rizika koje umjetna inteligencija predstavlja – postignut je nakon trodnevnih pregovora u Bruxellesu koji su uključivali i jedan 22-satni sastanak.

U ranijim verzijama prijedloga zakona raspravljalo se o ograničenju načina na koji tehnologiju koriste policija, vlada i pružatelji usluga, kao i uvođenju normi za transparentnost za velike tvrtke poput OpenAI-ja, Microsofta i Googlea.

Zakon također predviđa posebne oznake za slike nastale korištenjem umjetne inteligencije, što pokušava uvesti i SAD.

Sporazum još nije dobio finalno odobrenje: o njemu trebaju glasati sve zemlje članice EU-a, a finalizirani moraju biti i tehnički detalji, izvještava New York Times. Ne zna se kada će do glasanja doći.

“Ovo je povijesno!” napisao je europski povjerenik Thierry Breton na X-u u petak. “Ovaj zakon je mnogo više od tek pravilnika – ovo je podloga preko koje će europski startapovi i istraživači predvoditi globalnu utrku u razvoju umjetne inteligencije. Najbolje tek dolazi!”

Kako će zakon biti proveden?

Reuters izvještava kako su se prije pregovora u srijedu velike zemlje poput Njemačke i Francuske protivile nekim prijedlozima, uključujući onaj kojim bi se od tvrtki zahtijevalo da dokumentiraju obučavanje sustava, pokažu da su poduzele korake za umanjivanje rizika i podvrgnu se revizijama. Njemačka i Francuska zauzele su stav da tvrtkama treba dopustiti da se same reguliraju.

Ono što je još nepoznato jest kako će taj zakon biti proveden. Navodno će uključivati regulatore iz svih 27 zemalja članica, a doći će i novih zapošljavanja, prenosi New York Times, također navodeći kako je velika vjerojatnost da će velike tech kompanije ulagati žalbe prije nego zakon stupi na snagu.

Europska unija 2018. godine počela je raditi na ovom zakonu, tako postavši vodeći regulator ove nove tehnologije. Prvi nacrt je bio dostupan tri godine nakon početka rada, prenosi New York Times, no u njemu se nije govorilo o modelima opće svrhe kao što su ChatGPT i Googleov Bard, ponajviše zbog brzine kojom se ta tehnologija razvijal. I Sjedinjene Američke Države rade na regulaciji umjetne inteligencije, no tamošnji Kongres još uvijek se ne može složiti oko nečeg toliko sveobuhvatnog kao što je europski prijedlog zakona. Bijela kuća je krajem listopada objavila nalog izvršne vlasti kojim se skiciraju “najopsežniji koraci ikada poduzeti za zaštitu Amerikanaca od potencijalnih rizika umjetne inteligencije”, a njime se od nekih tvrtki zahtijeva da s vladom podijele rezultate testiranja sigurnosti, ali i druge informacije.

Autor originalnog članka: Molly Bohannon, Forbes
Link: EU Officials Reach Deal On ‘Historic’ AI Regulation
(Prevela: Nataša Belančić)