Muskov Starlink omogućuje pozive bilo gdje na Zemlji. Što to znači za telekom kompanije?
Starlink se sprema ponuditi uslugu kojom će, putem običnog pametnog telefona, biti moguće komunicirati s bilo kojeg mjesta na Zemlji, bez klasične zemaljske infrastrukture. Pitali smo stručnjaka za telekomunikacije, Vedrana Dakića, hoće li ta usluga ugroziti tradicionalne telekome
Elon Musk i njegov projekt Starlink nastavljaju privlačiti pozornost stručnjaka i šire javnosti, ovoga puta predstavljanjem usluge Direct-to-Cell, koja, prema najavama, omogućuje pozive s pametnog telefona gotovo s bilo kojeg mjesta na planeti. Nije potrebno imati bazne stanice ili bilo kakav dodatni hardver -dovoljno je da mobilni telefon podržava LTE.
Tradicionalne mobilne mreže uvelike se oslanjaju na zemaljsku infrastrukturu, zbog čega mnoga područja ostaju bez pokrivenosti. Starlinkova satelitska mreža planira riješiti taj problem. Prema službenim podacima, Direct-to-Cell je testiran na raznim uređajima i trebao bi raditi u zatvorenom prostoru, na otvorenom te čak i ispod krošnji drveća.
Nova značajka navodno je univerzalno kompatibilna s većinom popularnih pametnih telefona, a prema dopisu poslanom američkoj Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC), o čemu je izvijestio MSN, uspješno je isprobana u različitim okruženjima — od urbanih do ruralnih sredina.
Odmah se, naravno, nameće pitanje hoće li i može li nova Starlinkova usluga ugroziti tradicionalne telekom operatere, pa smo o tome porazgovarali s Vedranom Dakićem, stručnjakom za telekomunikacije i višim predavačem na Sveučilištu Algebra.
Lansiranje satelita za ovu uslugu krenulo prošle godine
“Tehnologija za takvu, izravnu komunikaciju između mobilnih uređaja i satelita postoji,” kaže Dakić. “Starlink je lansirao prvu skupinu satelita za tu svrhu početkom prošle godine (2024.), a s dodatnih 20 satelita lansiranih u prosincu 2024. godine sada ih je ukupno 20 u orbiti koji se mogu koristiti za takvu komunikaciju.”
Prema Dakiću, ne očekuje se da će ova usluga ozbiljno ugroziti poslovanje mobilnih kompanija. “Teško da će ovakva tehnologija ugroziti poslovanje postojećih mobilnih ili telekom operatora,” pojašnjava Dakić. “Prvi razlog je da su operatori zapravo partneri u pokretanju takvih usluga. Drugi je što su satelitske komunikacije dobro ‘dodatno’ rješenje za pozive i poruke, ali nisu praktične za sve ostale usluge. Problem je u udaljenosti satelita, što povećava kašnjenje signala i smanjuje brzinu prijenosa. Za operatere je satelitska veza tek treća opcija, osim ako ne postoji druga mogućnost.”
Dakić: Neće zamijeniti telekome, ali je dobra nadopuna
Dakić napominje da se sateliti potrebni za Direct-to-Cell nalaze u nižoj orbiti (oko 350 kilometara iznad Zemlje) u odnosu na druge, no kako njihov broj zasad nije dovoljan za široku, masovnu uporabu. “Ovo je više komplementarno rješenje za područja koja nemaju nikakvu pokrivenost, bilo da je postavljanje klasične mrežne infrastrukture preskupo ili nemoguće. Tako se stvaraju nove mogućnosti za razvoj u izoliranim krajevima. Ipak, s obzirom na ograničen broj satelita, ovo ne može pokriti sve korisnike.”
“S vremenom bi se mreža mogla proširiti, no trenutačno se radi o ograničenom broju satelita,” dodaje Dakić.
Uglavnom, možemo zaključiti da Starlinkova Direct-to-Cell usluga nudi novi pristup komunikaciji u područjima koja su dosad bila izvan dosega zemaljskih mreža. Ipak, zbog tehničkih ograničenja i malog broja satelita, ne treba je smatrati zamjenom za klasične mobilne mreže. Umjesto toga, riječ je o dodatnoj mogućnosti koju operatori mogu koristiti kako bi poboljšali pokrivenost na teško dostupnim lokacijama. Za krajnje korisnike, posebno one u zabačenim krajevima, to bi moglo donijeti značajnu promjenu u dostupnosti osnovnih komunikacijskih usluga.