Počinje li nova globalna utrka u nukearnom naoružavanju? Ovaj put ulazi i treći igrač

Aktualno Forbes Hrvatska 14. stu 2024. 12:49
featured image

14. stu 2024. 12:49

U veljači 2026. godine ističe zadnji preostali sporazum o kontroli nuklearnog naoružavanja između SAD-a i Rusije (New Start), piše The Guardian, što znači da su dvije zemlje po prvi puta u zadnjih pola stoljeća bez ikakvih ograničenja vezano za njihove nukelarne arsenale. Utrka u naoržavanju koja potencijalno prijeti sada će biti opasnija nego ranije, a pridružit će joj se i Kina

Pod naslovom „Počinje nova utrka u nukearnom naoružavanju. Bit će opasnija od one posljednje“, britanski dnevnik The Guardian donosi vrlo detaljnu i zastrašujuću analizu o nuklearnom naoružanju u svijetu, a u fokusu su SAD, Rusija i Kina.

U veljači 20206. godine, naime, a to je za otprilike 500 dana, piše autorica Jessica T Mathews, ističe zadnji preostali sporazum (New Start) izgrađen u nekadašnjim pregovorima o kontroli nuklearnog naoružavanja, što znači da su od tada SAD i Rusija bez ikakvih ograničenja vezano za njihove nukelarne arsenale i to po prvi puta u pola stoljeća. Kako razlaže, počelo je američkim povlačenjem iz sporazuma ABM 2002. godine. 

Daleko opasnija utrka nego prije

„S napetostima među velikim silama koje su, nakon okončanja hladnoga rata, na vrhuncu, počinje nova nuklearna utrka. Ova će biti daleko opasnija nego prva. To će biti trostrana utrka – sada uključujući Kinu – i stoga mnogo nestabilnija nego ona dvostrana. I bit će pojačana dolaskom cyber naoružanja, umjetne inteligencije, mogućeg naoružavanja svemira, mogućnosti da se podmornice razmjeste duboko u oceanima i ostatkom tehnološkog napretka“, piše autorica.    

Više od 50 godina, a posebno od kraja Hladnog rata, Sjedinjene Države i Ruska Federacija (bivši Sovjetski Savez) poduzele su niz bilateralnih mjera kontrole naoružanja koje su drastično smanjile njihove strateške nuklearne arsenale s vrhunca od oko 60.000. Najnovija od tih mjera, Novi Start, ograničava broj raspoređenog strateškog nuklearnog oružja na 1550 po državi. Screenshot: UN, podaci iz 2019. godine

Poseban razlog za brigu je to što, nakon desetljeća u kojima se oslanjala na mali nuklearni arsenal, Kina ga sada rapidno širi. Procjen aje da sada ima oko 500 komada nuklearnog naoružanja, s planom da dosegne 1000 do kraja desetljeća i možda pariteta sa SAD-om i Rusijom s razmještajem 1500 komada strateškog naoružanja koje je dovoljno snažno da razori gradove i druge daleke ciljeve do 2035. godine.   

Kontrola naoružanja koja je postojala ranije, unatoč svim nedostacima, piše Guardian, smanjila je ukupan broj nuklearnog naoružanja koje su držale dvije zemlje sa oko 60 tisuća na oko 11 tisuća danas. Prema najnovijem sporazumu za smanjenje strateškog naoružanja, New Start, koji je bio potpisan 2010. godine, svaka je strana ograničena na 1550 komada razmještenog naoružanja, s ostatkom u skladištima.

Jeus li mogući novi pregovori o kontroli naoružavanja?

Taj je ugovor, inače, bio potpisan na deset godina, a 2021. su ga SAD i Rusija produlji za još pet godina. No, nakon dvije godine je Moskva objavila da ga suspendira. Kako piše Guardian, ipak obje se strane nastavljaju pridržavati ograničenja, ali ključne odredbe za provjeru putem razmjene podataka, obavijesti i inspekcija na licu mjesta su nestale. Zasad nema nikakvih naznaka da bi, nakon što New Start istekne 2026. godine, mogao nastupiti novi sporazum.   

SAD je i dalje najjači sudionik u tom skupom, opasnom i, na koncu, uzaludnom natjecanju, ali ima priliku razmotriti što se može učiniti kako bi se to natjecanje prekinulo, smatra autorica. Kraj rata u Ukrajini, do kojeg bi se došlo pregovorima, pomogao bi da se uklone barijere za razgovore s Rusijom, ali postoji mogućnost čak i prije toga. Naime, general Christopher Cavoli, vrhovni zapovjednik NATO snaga za Europu, koji izvrsno govori ruski i studirao je o toj zemlji, kaže da bi Washington trebao poduzeti napore da oživi linije komunikacija koje su omogućile SAD-u i nekadašnjem SSSR-u da prežive hladni rat.