Analiziramo je li većinski vlasnik Zvečeva napravio dobar posao prodajom dionica za 6,68 milijuna eura
Fond menadžer InterCapitala Đivo Pulitika usporedio je cijenu koju je većinski vlasnik dobio za dionice Zvečeva s cijenom eruopskih konditora.
Javnost je ovih dana doznala koliko je Zdravko Alvir, dosadašnji većinski vlasnik Zvečeva, dobio za svojih 70-ak posto dionica kompanije. Radi se o iznosu od oko 6,68 milijuna eura, odnosno 23,22 eura po dionici, što je znatno viša cijena u odnosu cijene po kojima se u posljednjih mjeseci i godina tom dionicom trgovalo na Zagrebačkoj burzi.
Prije mjesec dana dionicom se trgovalo na oko 10 eura
Još krajem ožujka, prije otprilike mjesec dana, dionica Zvečeva na Zagrebačkoj burzi vrijedila je tek nešto više od 10 eura, da bi uzlet krenuo u srijedu, kada je naglo skočila na oko 15 eura, da bi se sada, nakon objave informacije o transakciji većinskog vlasnika cijena stabilizirala na oko 23 eura.
O tome je li Alvir napravio dobar posao, odnosno je li postignuta dobra cijena porazgovarali smo s Đivom Pulitikom, fond menadžerom iz investicijske kuće InterCapital, kojeg smo zamolili da usporedi cijenu Zvečeva s drugim konditorskim kompanijama.
“S cijenom od 23,22 eura za dionicu, kupac plaća 21 puta vrijednost EBITDA (operativne dobiti op.a.) koju je Zvečevo ostvarilo u 2023. “To je na razini najvećih europskih konditorskih kompanija poput Nestlea (17 puta) i Lindta (23 puta). Medijan nešto šire peer grupe (konditorske kompanije u Europi) je ispod 10. S tim da je EBITDA marža Zvečeva ispod 6 posto, dok je za Nestle i Lindt oko 20 posto, a medijan šire peer grupe oko 13 posto. Također, Zvečevo je i više zaduženo. Odnos neto duga i EBITDA je preko 10, dok je Nestle na 2,7, Lindt 0,9, a medijan peera je 2”, kaže Pulitika.
Zvečevo je, zasad, neprofitabilno
Ističe da treba imati na umu i da je Zvečevo zasad neprofitabilna kompanija. Neto gubitak za 2023.godinu iznosio je skoro 200 tisuća eura, iako je, kako kaže, vidljivo značajno poboljšanje u odnosu na gubitak od 840 tisuća eura iz godine ranije. “Kupac vjerojatno vjeruje da može biti profitabilnija, što bi efektivno spustilo valuaciju”, kaže Pulitika.
“U pravilu, veća multipla za manje profitabilnu kompaniju se plaća u slučaju kad od kompanije očekujemo veći budući rast u usporedbi s peer grupom – bilo kroz rast prihoda ili povećanje marže – ili ako prava vrijednost zapravo dolazi iz neke druge imovine koju kompanija ima. Također, kupac s većinskim udjelom može realizirati sinergije koje mu omogućuju da plati premiju u odnosu na premije po kojima se trguju slične kompanije na burzi”, pojašnjava Pulitika.
Dodaje i da nema uvid u planove i mogućnosti rasta Zvečeva u budućnosti pa sve što može reći jest da je kupac u ovom trenutku za Zvečevo platio više nego da je kupio dionice neke druge europske konditorske kompanije.