Kamate na oročenja u bankama “ne trzaju”, građani upisali 985 milijuna eura trezoraca
“Narodni trezorci” su se pokazali vrlo popularnima, a upis završava danas. Redovne bankarske kamate na oročene depozite građana, kako pokazuje informativna lista koju je HNB počeo objavljivati u listopadu, nisu baš narasle, a Kent banka je svoju kamatu čak i spustila
Nakon što su sredinom rujna predstavnici banaka posjetili Banske dvore i razgovarali s premijerom, ministar financija Marko Primorac je poručio da se očekuje povećanje kamatnih stopa na depozite građana. Eto nas dva mjeseca nakon tog sastanka, no te se stope ipak nisu bitno pomaknule prema gore, a dio građana koji ima dovoljno novca da ga može i ulagati, prošlog su tjedna privukli „narodni trezorci“ koji im nude godišnji prinos od 3,75 posto.
Prema podacima koji su objavljeni u ponedjeljak 20. studenog, njih više od 37 tisuća upisalo je trezorske zapise, kratkoročni državni dug, i uplatilo 935 milijuna eura (a očekuje se da budu dosegnuto 985 milijuna eura), značajno više od Vladine ponude. Takav interes ne čudi jer u bankama je ponuda i dalje vrlo skromna.
Podsjetimo, ljetos je politika prema štedišama bila u fokusu javnosti jer – nakon što je Europska središnjaj banka dignula referentne kamatne stope radi ograničavanja rasta inflacije – banke su minimalno dignule kamatne stope na depozite, a snažnije na kredite (iako su te kamatne stope u hrvatskim bankama među najnižima u eurozoni te znatno niže od onih u zemljama koje nisu uvele euro). Banke su pak zabilježile značajan rast dobiti, što se zahvaljuje i prihodu od visokih kamata na njihove depozite (viškove likvidnosti) na računima kod Hrvatske narodne banke (HNB). „Na kraju prvog polugodišta 2023. kreditne institucije ostvarile su dobit u ukupnom iznosu od 703,8 milijuna eura. U odnosu na usporedivo razdoblje prošle godine dobit se povećala za 297,4 milijuna eura (73,2 posto), ponajviše zahvaljujući rastu kamatnih prihoda“, stoji u informaciji HNB-a objavljenoj u studenome.
HPB 3 posto, Croatia banka 2,9 posto
Na informativnoj listi ponude banaka za depozite potrošača, koju je HNB počeo objavljivati prošloga mjeseca, izdvojile su u listopadu visinom ponuđenih kamatnih stopa Kent banka (3,10 posto na oročenje od 12 mjeseci za iznos od 1000 eura) i Hrvatska poštanska banka (3,0 posto) u državnom vlasništvu. Dvije vodeće banke na tržištu, Privredna banka Zagreb i Zagrebačka banka, kamate na štednju građana držale su na vrlo niskim razinama – PBZ na 0,80 posto, a Zaba na 1,00 posto, a to još uvijek nisu promijenile, kako se vidi na internetskoj stranici HNB-a.
Promjena se, međutim, u studenome dogodila kod Kent banke, dok HPB i dalje drži redovnu kamatnu stopu od 3,00 posto. Najbliže tome je Croatia banka s 2,90 posto, te Agram banka s 2,80 posto. Redovna kamatna stopa Kent banke u međuvremenu je, naime, smanjena. Sada za oročenje na godinu dana oni nude tek 1,30 posto, približivši se tako većini s HNB-ove liste koja se tvrdoglavo drži na terenu između jedan i dva posto.
Kako su na upit FORBES Hrvatska odgovorili iz Kent banke, godišnja kamatna stopa od 3,1 posto na oročene depozite od 6 i 12 mjeseci i dalje se nalazi u ponudi, ali u pitanju je sada „akcija“ koja traje samo do kraja prosinca.
Kent banka: Imamo akciju s 3,1 posto
“Naša akcija vrijedi za sve postojeće i nove klijente, odnosno na sva nova oročenja. To znači da ako naš postojeći klijent razroči sredstva i ugovori novo oročenje na isto će dobiti 3,1 posto. No, ako naš postojeći klijent obnovi postojeće oročenje, na isto će se primijeniti redovna kamatna stopa od 1,3 posto na godinu dana”, odgovorili su, uz napomenu da će “i nadalje pratiti kretanja kamatnih stopa na EU tržištu te ih prilagođavati sukladno trendovima”.
Na HNB-ovoj listi pak uopće nema informacije o tome kakvu kamatnu stopu na tisuću eura na godinu dana nudi, recimo, Raiffeisen banka, pa niti kada se rok oročenja produlji. Naime, oni takvu ponudu nemaju. Kako stoji u obavijesti HNB-a, kreditne institucije koje prema odabranim kriterijima nisu navedene u određenom prikazu ponude (određene prema vrsti štednje/depozita, valuti, vrsti kamatne stope i roku dospijeća) trenutno nemaju ponudu za potrošače s takvim obilježjima.
Provjerom pak na internetskoj stranici RBA vidi se da oni trenutno imaju posebnu ponudu, koja vrijedi do kraja godine, na iznos oročenja do 3000 dolara ili eura s ročnošću od šest mjeseci do preko 24 mjeseca, pri čemu je fiksna kamatna stopa na preko šest mjeseci 1,00 posto, preko 12 mjeseci 1,50 posto, a preko 24 mjeseca 2,00 posto za novosklopljene ugovore.