Glas poduzetnika traži sastanak s ministrima, imaju za njih sedam prijedloga
Većina prijedloga Udruge Glas poduzetnika tiče se poreza i parafiskalnih nameta, a jedan rada trgovina nedjeljom za male tvrtke i obrte. Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge, kaže da to očekuju u prvih 100 dana ove Vlade
Udruga Glas poduzetnika (UGP) traži sastanak s ministrima financija Markom Primorcem i gospodarstva Antom Šušnjarom, a kako su objavili u srijedu, imaju za njih sedam prijedloga za rasterećenje poduzetnika.
Prvi je povećanje praga ulaska u sustav PDV-a sa 40 tisuća eura na 70 tisuća eura, drugi smanjenje PDV-a na ugostiteljske, frizerske i kozmetičke usluge na 13 posto, treći smanjenje PDV-a na proizvodnju hrane na 5 posto, četvrti da se ne oporezuje reinvestirana dobit, peti smanjivanje parafiskalnih nameta, šesti ukidanje posebnog poreza na kavu te sedmi – redefiniranje Zakona o trgovini.
U Udruzi, koju vodi Hrvoje Bujas, vjeruju da bi ove mjere mogle “značajno doprinijeti poboljšanju gospodarske situacije u Hrvatskoj, olakšati poslovanje poduzetnicima i povećati konkurentnost našeg gospodarstva. Na ministrima je da odluče žele li zadržati mlade i podržati hrvatske poduzetnike”, stoji u priopćenju. Bujas poručuje k tome da “Hrvatska vapi za ozbiljnom reformom poreznog sustava, koji treba biti pravedniji i jednostavniji, te daleko manje opterećivati prvenstveno mikro i male poduzetnike, ovo je naš startni doprinos istoj i to odmah, u prvih 100 dana nove Vlade”.
U nastavku donosimo što su napisali kao obrazloženje svojih prijedloga:
1. Povećanje praga ulaska u sustav PDV-a s 40.000 eura na 70.000 eura
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), službena inflacija za period od 2007. godine iznosi 52 posto, a daleko je veći iznos ako se gledaju troškovi osnovnih usluga i proizvoda. Zbog toga smatramo da bi granica za ulazak u sustav PDV-a trebala biti prilagođena na 70.000 eura, kako bi se prvenstveno mikro i malim poduzetnicima omogućilo konkurentno poslovanje, prilagodba inflacijskim promjenama i šansa da uopće dođu u poziciju rasta!
2. Smanjenje PDV-a na ugostiteljske, frizerske i kozmetičke usluge na 13 posto
Smatramo da bi smanjenje PDV-a na ove usluge potaknulo rast i konkurentnost u tim sektorima, olakšalo poslovanje poduzetnicima, smanjilo sivu ekonomiju, povećalo plaće zaposlenicima, te omogućilo pristupačnije cijene za krajnje korisnike.
3. Smanjenje PDV-a na proizvodnju hrane na 5 posto
Smanjenje PDV-a na proizvodnju hrane doprinijelo bi smanjenju cijena osnovnih životnih namirnica i mogućnost investiranja u razvoj, što bi pozitivno utjecalo na životni standard građana i potaknulo razvoj domaće poljoprivrede.
4. Neoporezivanje reinvestirane dobiti
Predlažemo da se dobit koja se reinvestira u poslovanje ne oporezuje, čime bi se potaknule investicije i unaprijedilo poslovanje poduzetnika, što bi dugoročno doprinijelo gospodarskom rastu.
5. Smanjivanje parafiskalnih nameta
Zalažemo se za ukidanje parafiskalnih nameta kojima su poduzetnici opterećeni, a od kojih nemaju nikakve koristi u poslovanju. To uključuje i obvezne članarine u komorama i zajednicama kao što je npr. članarina turističkoj zajednici.
6. Ukidanje posebnog poreza na kavu
Trenutno se u Hrvatskoj kava oporezuje posebnim porezom koji, zajedno s PDV-om, iznosi približno 35 posto po šalici, dok je u Sloveniji taj porez oko 9 posto. Smatramo da bi ukidanje ovog poreza olakšalo poslovanje proizvođačima kave i smanjilo troškove za potrošače.
7. Redefiniranje Zakona o trgovini
Smatramo da treba omogućiti svim malim poduzetnicima i obrtnicima iz sektora trgovine, suvenirnica, cvjećara i pekara rad nedjeljom i praznicima, ako to oni žele, odnosno da imaju pravo na izbor.