Kina uzvraća udarac zbog carina na električne aute, nagazili na europsku svinjetinu
Trgovinski rat Kine i Europske unije dodatno se zahuktava. Kinezi su u ponedjeljak pokrenuli antidampinšku istragu svinjetine uvezene iz Unije pokazujući kako su mislili ozbiljno kad su zaprijetili carinama na europske poljoprivredne proizvode
Kinesko ministarstvo trgovine priopćilo je u ponedjeljak kako je pokrenulo antidampinšku istragu svinjetine i njezinih prerađevina uvezenih iz Europske unije, javlja Reuters. Taj postupak smatra se eskalacijom tenzija te odgovorom Pekinga na odluku Bruxellesa da uvede antisubvencijske carine na kineske električne automobile.
Istraga započinje ovog ponedjeljka, priopćilo je kinesko ministarstvo. Bit će usmjerena na svježu, hladnu, smrznutu i sušenu svinjetinu namijenjenu prehrani ljudi, navodi se.
Reakcija je to na pritužbu koju je 6. lipnja podnijela Kineska udruga za uzgoj životinja. Državne novine Global Times već su i prije izvještavale o tome kako kineske tvrtke planiraju zatražiti od vlasti antidampinšku istragu za neke europske proizvode od svinjskog mesa i antisubvencijsku istragu za izvoz nekih mliječnih proizvoda iz EU pozivajući se na anonimnom “poslovnog insajdera“.
Prehrambene tvrtke bile su u visokom stupnju pripravnosti očekujući osvetničke carine iz Kine nakon najave Europske komisije 12. lipnja kako će od srpnja uvesti dodatne carine do 38,1 posto na uvezene kineske automobile.
Iz Ministarstva trgovine objavili su kako bi istraga trebala biti dovršena do 17. lipnja iduće godine, uz moguće produljenje tog roka za dodatnih šest mjeseci.
U ekonomskom smislu dodatni nameti bili bi veliki udarac za europske proizvođače svinjetine i mliječnih proizvoda.
Joris Coenen, menadžer u belgijskom Uredu za meso, tijelu za koordinaciju izvoza u razgovoru za Politico istaknuo je kako je kinesko tržište ključno za europski sektor svinjskog mesa. Ne samo zbog velikog obujma tržišta, već i stoga što se tamo za dobre svote prodaju iznutrice i nusproizvodi kao što su repovi, uši i njuške koji se na europskom tržištu smatraju otpadom.
Trenutno carine iznose 12 posto. Porastu li na 20 posto, europski poljoprivrednici-izvoznici bit će u problemu, objasnio je. Budući da se radi o velikim količinama, neće ih biti lako preusmjeriti na druga tržišta poput Vijetnama i Filipina. Zelena Hrvatska navodi kako je izvoz europske svinjetine i mliječnih proizvoda u Kinu lani iznosio gotovo pet milijardi eura. Nekonkurentne cijene europske svinjetine mogle bi utjecati na daljnji pad trgovinske razmjene s Kinom, procjenjuje Europska komisija.