To je loš dan – američki div izgubio na vrijednosti 30 milijardi dolara

Aktualno Forbes Hrvatska 3. kol 2024. 08:22
featured image

3. kol 2024. 08:22

Dionice Intela u petak su potonule za 26 posto, a ta je američka kompanija izgubila više od 30 milijardi dolara svoje tržišne vrijednosti.

Za Intel je to  bio najgori burzovni dan od 1974. godine, a uslijedio je nakon što je proizvođač čipova objavio da suspendira isplatu dividende i smanjuje radnu snagu, kako piše Reuters.

Taj američki tehnološki div je, naime, u četvrtak objavio da će otpustiti gotovo 18 tisuća radnika, što je više od 15 posto ukupne radne snage, i smanjiti kapitalne izdatke kako bi stabilizirao poslovanje gubitaškog odjela za proizvodnju čipova.

U pitanju je, kako CNBC prenosi riječi izvršnog direktora Pata Gelsingera, najznačajnije restrukturiranje Intela od tranzicije na memorijske mikroprocesore prije četiri desetljeća.  

Intel je drugo tromjesečje zaključio s neto gubitkom od 1,6 milijardi dolara. U istom prošlogodišnjem razdoblju bilježio je neto dobit od 1,5 milijardi dolara, prenosi Hina. Odjel za proizvodnju čipova poslovao je s neto gubitkom od 2,83 milijarde dolara, većim za 51,3 posto nego lani.

Tržišna kapitalizacija Intela sad je ispod 100 milijardi dolara, objavio je CNBC.

„Sve to govori o vremenima u kojima se nalazi industrija poluvodiča i nikoga zapravo ne bi trebalo čuditi što s eto događa s Intelom. Razloga ima mnogo, posustali nekadašnji div izgubio je utrku jer su došli neki novi, agresivniji i agilniji konkurenti“, piše Bug.hr, gdje dodaju da će Intelova sposobnost inovacija i prilagodbe novim tehnološkim trendovima, posebno u području umjetne inteligencije, biti ključna za njegov oporavak.

Reuters podsjeća da  je Intel nekad bio najveći svjetski proizvođač čipova, a „Intel Inside“ logo vrijedna marketinška poruka na osobnim računalima 1980-ih i 1990-ih, a vrhunac je doživio 2000. godine.  

Posao s čipovima za servere već je nekoliko godina na udaru jer kompanije daju prednost potrošnji na AI čipove, gdje Intel zaostaje za Nvidijom, koja je postala jedna od najvrjednijih tvrtki na svijetu zahvaljujući sve većoj potražnji za svojim procesorima.