Čudnovato pismo Međimurje-plina stiglo na adrese kupaca na zagrebačkom području

Aktualno Gordana Grgas 27. stu 2024. 06:53
featured image

27. stu 2024. 06:53

Kućanstva na zagrebačkom području koja su tijekom listopada prešla na GPZO, dobila su ovih dana pismo Međimurje-plina i “konačni obračun” za potrošeni plin u listopadu. Čakovčani zbog zbrke koja se jesenas zakuhala oko promjene opskrbljivača prozivaju HERA-u, a na kraju pisma pozivaju građane da od prosinca prijeđu na tržišnu uslugu Međimurje-plina koja je povoljnija od javne, ali i od tržišne usluge GPZO-a

Dio kupaca plina-kućanstvo sa zagrebačkog područja ovih je dana dobio podulje, pomalo konfuzno pismo Međimurje-plina koji od 1. listopada obavlja uslugu javne opskrbe.

Kako proizlazi, u pitanju su kupci čiji zahtjevi za prelazak na tržišnu uslugu kod Gradske plinare Zagreb-Opskrba (GPZO) nisu bili vlastoručno potpisani (ili dokumentacija nije bila kompletna), pa ih je Međimurje-plin, smatrajući to nepravilnošću, o čemu smo ranije pisali, od 1. listopada „uzeo pod svoje“ (kroz uslugu javne opskrbe, što je posao koji je ta tvrtka dobila na natječaju). Istodobno, međutim, GPZO je za iste te kupce provodio postupak prebacivanja k sebi, pa je nastala pomutnja s računima koja još uvijek nije posve razriješena.

Odgovarajući na upit FORBES Hrvatska o tome na koliko adresa su poslali pismo s konačnim obračunom za potrošnju u listopadu, direktor Međimurje-plina Nenad Hranilović kaže da je od oko 12 tisuća kupaca koji su prebačeni na GPZO u tom razdoblju za njih 4587 utvrđeno da nisu potpisali zahtjeve. Pritom ističe da su postupke koje je provodio GPZO mogli vidjeti tek od 1. listopada, i to u kratkom roku, pa nisu uspjeli pregledati sve obrasce.

Račun za listopad, a onda bez obveze

Kad se pak pismo dešifrira – što nije baš jednostavan zadatak – jasno je da ti kupci sada trebaju platiti za potrošeno u listopadu, a nakon toga prema Međimurje-plinu nemaju nikakvih obaveza, prepušteni su GPZO-u.

No, Međimurje-plin u svom pismu kupcima ide dalje, upušta se u objašnjenja. Spominju kojim su se zakonima i propisima vodili kad su prošlog mjeseca izdali tim kupcima akontacijske rate te što uopće riječ akontacija znači. Također, navode zašto su se kupci našli u situaciji da dobivaju pisma i račune od te čakovačke tvrtke, iako su u međuvremenu postali korisnici tržišne usluge GPZO-a, te podsjećaju da je Međimurje-plin o nepravilnostima obavijestio Hrvatsku energetsku regulatornu agenciju (HERA), ali da još uvijek nije od nje primio odgovor.

Primio je, međutim, 19. studenog od HERA-e uputu da se za takve kupce izradi konačni obračun za listopad 2024. godine.

Među ostalim HERA je napisala, što je objavljeno i na njenoj internetskoj stranici, da „krajnji kupci koji su promijenili opskrbljivača plinom i prešli na tržišnu opskrbu plinom, a o čemu ih je Gradska plinara Zagreb – Opskrba obavijestila, ne trebaju plaćati ispostavljene akontacijske rate već trebaju pričekati konačni obračun Međimurje-plina.“

Sada su obračuni napravljeni i poslani, ali u popratnom pismu se Međimurje-plin praktički prepire s regulatorom (HERA) te kaže da im je uputu o postupanju agencija dala „u interesu GPZO-a“. Onda još kupcima dodaju i sljedeću zbunjujuću rečenicu: „Obračun Vam dostavljamo u prilogu, što smo sami učinili, bez upute HERA-e, postupajući sukladno Općim uvjetima opskrbe plinom“.   

Bijesni i uvrijeđeni, tvrde da su oštećeni

Čini se kao da je pismo pisao netko bijesan ili uvrijeđen, nastojeći svakako poručiti da radi po zakonu, ali ga sa strane “miniraju”, a vjerojatno je da je autor sam direktor Međimurje-plina Hranilović.

Sve je to u tonu kao i dugački javni dopis te tvrtke od 22. studenog gdje se, među ostalim, navodi da su nakon 1. listopada o nepravilnostima u postupcima promjene opskrbljivača na zagrebačkom području obavijestili HERA-u i dostavili joj 4587 nepotpisanih obrazaca zahtjeva, temeljem kojih je GPZO kupce prebacivao na svoju opskrbu.  „Do danas nismo primili odgovor HERA-e, čime je Međimurje-plin oštećen jer smo, ističemo ponovno, prema Zakonu o tržištu plina i Općim uvjetima opskrbe plinom, ugovorili potrebne količine plina, osigurali skladišne kapacitete za sigurnost opskrbe kupaca, osigurali ljudske i tehničke resurse i sve dokazali HERA-i“, stoji u priopćenju. Tvrtka inače u tom dopisu tvrdi i da je bilo s nepotpunom dokumentacijom oko 80 tisuća prebacivanja kupaca na GPZO.     

No, vratimo se na njihovo pismo upućeno zagrebačkim kupcima na adrese. Kao da sve dosad rečeno nije bilo dovoljno, slijede još dva pasusa, jedan edukativni, a drugi – marketinški.

Tumači se što je akontacija (računi koje su im poslali za listopad, studeni i prosinac), koristeći pritom i talijanski a conto, engleski payment on account njemački anzahlung, te se kaže da je to predujam odnosno novčani iznos unaprijed plaćen za izvršenje nekog posla ili isporuku neke robe „jer Vi ste trošili plin isporučen od Međimurje-plina. Ne može Međimurje-plin plaćati plin, a GPZ-Opskrba ispostaviti račun“.

“Kod nas je jeftinije”

U zadnjem pasusu je konačni zaplet: poziv kupcima da se od prosinca prebace na tržišnu uslugu kod Međimurje-plina jer je ona jeftinija od javne usluge i tržišne usluge GPZO-a, pa se navodi cijene i usporedba. Pismo završava porukom pisanom velikim slovima: „Još jednom vas pozivamo da kupujete jeftiniji plin kod Međimurje-plina! Hvala vam!“

Na pitanje FORBES Hrvatska koliko sada kućanstava u Zagrebu opskrbljuju u javnoj usluzi te ima li već interesa za prelazak na jeftiniju tržišnu uslugu kod njih, Hranilović nam nije odgovorio.  

Poručio je samo da oni ne broje postupke promjene opskrbljivača, ali da se “provode svaki dan” i kupci sklapaju tržišne ugovore o opskrbi plinom s Međimurje-plinom sa cijenom koja je “za dvadeset eurocenti (0,20 EUR/MWh) niža od cijene javne usluge opskrbe plinom, odnosno što je 100% više od deset eurocenti od GPZ-Opskrba”. Dodaje također da već imaju tržišne kupce-kućanstvo od 1. listopada, kao i tržišne kupce-poduzetništvo.