Ima li još uopće slobodnih parcela u Zagrebu? Zelena oaza pored Ureda predsjednika hit je na tržištu
Prodaje se građevinsko zemljište s pogledom na Ured predsjednika koji, navodi se u oglasu, budućoj nekretnini pruža veći stupanj sigurnosti i daje dašak prestiža. S obzirom da se u preizgrađenim elitnim zonama Zagreba rijetko oglašavaju takvi “komadi” zemljišta, bio je to povod da kontaktiramo agenciju Colliers i provjerimo kakva je ponuda elitnih zemljišta u metropoli i kako se kreću cijene
Zemljište od 1.055 četvornih metara u mirnoj ulici Šestinski vrh okruženoj zelenilom s pogledom na Ured predsjednika prodaje se isključivo u stambene svrhe. Šestine su četvrt poznata po elitnom statusu i mirnom okruženju, a pogled na Ured predsjednika pruža veću razinu sigurnosti i daje dašak prestiža. Zemljište ima građevinsku dozvolu te je dobro infrastrukturno povezano. Tako, naime, glasi oglas koji je nedavno objavljen u internetskom katalogu agencije za nekretnine Colliers. Tamo se nalaze samo dva zemljišta – ovo u susjedstvu Pantovčaka je na prodaju, a zemljište u poslovnoj zoni na Žitnjaku daje se u najam.
Koliko je u Zagrebu još preostalo površina za građenje, osobito građevinskih zemljišta na elitnim lokacijama pitali smo Colliers.
“Kada razmatramo elitne četvrti poput Donjeg Grada, Gornjeg Grada i Podsljemena, primjećujemo prisutnost ograničenog broja građevinskih parcela”, za Forbes Hrvatska analizira Ivan Laljak, menadžer u Colliersovu Odjelu za investicijske transakcije.
Navodi kako je za prodaju oglašeno oko 350 građevinskih zemljišta do 5.000 četvornih metara, dok se na Njuškalu nudi manje od 20 parcela većih od 10.000 kvadrata. U tim je prestižnim četvrtima stoga ograničena mogućnost gradnje većih projekata.
“Najskuplja zemljišta nalaze se na najpoželjnijim lokacijama, gdje cijene zemljišta i nekretnina prate pravilo ‘lokacija, lokacija, lokacija’. Na lokacijama gdje su cijene stanova više, cijene zemljišta su također više”, kaže Laljak.
Cijene građevinskih parcela, pojašnjava, variraju ovisno o različitim čimbenicima kao što su blizina sadržaja poput škola i vrtića, trgovina, zdravstvenih ustanova, pristup prometnoj infrastrukturi, veličina parcele, urbanistički parametri i dozvoljena izgradnja.
U zagrebačkim elitnim četvrtima, doznajemo, cijene se kreću od 200 eura po kvadratu za lokacije bez adekvatne povezanosti i sadržaja do 800 eura po kvadratu za parcele na iznimno atraktivnim lokacijama s dobro razvijenom infrastrukturom i mogućnošću brze gradnje. Naravno, na atraktivnost lokacije utječu i zeleno okruženje te blizina centru grada. Naš sugovornik kao možda i najbolji primjer te kombinacije ističe Tuškanac.
Navodi i zanimljiv podatak kako nekretninski developeri obično alociraju 15 do 25 posto vrijednosti projekta na zemljište.
Veliki interes
Dostupna zemljišta na atraktivnim zagrebačkim lokacijama zbog manje površine uglavnom privlače investitore spremne graditi manje projekte poput urbanih vila ili manjih stambenih zgrada. Takvi projekti na ekskluzivnim lokacijama, naglašava Laljak, obično su namijenjeni kupcima više platežne moći te prate visoke standarde gradnje kako bi se zadovoljila njihova očekivanja.
Budući da su na tržištu rijetkost, zemljišta koja su dobro prometno povezana, u blizini obrazovnih institucija, trgovina, zdravstvenih ustanova i drugih sadržaja prodaju se relativno brzo i postižu višu cijenu. Ključnu ulogu u njihovoj atraktivnosti za potencijalne kupce imaju i veličina te oblik zemljišta, a sve se to uzima u obzir prilikom procjene vrijednosti zemljišta i formuliranja strategije prodaje, objašnjava Laljak.
Građevinska zemljišta na elitnim lokacijama s obzirom na zakon ponude i potražnje koji je u tom slučaju u velikom disbalansu ne podliježu previše vanjskim previranjima. Ekonomska zbivanja ne dovode do većih oklijevanja kada se takva tražena roba pojavi na tržištu, uz uvjet da su i papiri uredni.
Tako je i za zemljištem na Šestinskom vrhu s početka priče interes velik, potvrđuju iz Colliersa. Ne znamo koliko je tome pridonio pogled na Ured predsjednika, ali kažu nam iz agencije kako velikom interesu doprinose činjenice kako se radi o atraktivnoj lokaciji te da je moguće odmah započeti gradnju. Budući da je građevinska površina od 643 kvadrata – za kupnju za uglavnom zainteresirani privatni kupci. Investitorima su, kako nam objašnjavaju, primamljivija zemljišta gdje je moguće raditi malo veće projekte.
Iako su u agenciji poštovali želju prodavatelja i nisu nam otkrili kolika je cijena tog zemljišta, potvrdili su nam kako je pretpostavka da spada u viši cjenovni rang zbog elitne lokacije i dostupnosti infrastrukture točna. Drugim riječima, budući da se cijene kvadrata zemljišta na takvim lokacijama kreću između 500 i 800 eura, riječ je o zemljištu kojem je tržišna vrijednost između pola milijuna i milijun eura.
Po svemu sudeći, moguće je da će ovo zeleno zemljište doseći i višu cijenu, pogotovo ako se s obzirom na interes kupaca za nju odvija svojevrsno nadmetanje. A to je signal da osim cijena stanova i preostala neizgrađena zemljišta na elitnim lokacijama u Zagrebu postižu rekordno visoke cijene.
Aktivacija devastiranih lokacija u centru
Iako grad možda ne obiluje više toliko površinama za izgradnju u elitnim četvrtima, postoje atraktivne lokacije koje bi valjalo bolje iskoristiti, smatraju u Colliersu.
“Aktivacijom lokacija koje su u javnom vlasništvu – države ili grada, a nalaze se unutar tkiva grada i godinama stoje prazne, neaktivne i time podliježu devastaciji, predstavljaju izniman potencijal za novi razvoj, kako stambenog prostora tako i drugih tipova nekretnina i sadržaja”, kaže Laljak.
Pritom kao primjere navodi prostor Gredelja i Zagrepčanke na Heinzelovoj ulici, ali upozorava i kako gotovo svi veliki gradovi u Hrvatskoj imaju slične lokacije nadomak užeg centra grada kojima je infrastruktura dostupna i koji predstavljaju značajan potencijal razvoja.