U srcu Zagorja gradit će se biološki bazen. Pogledajte kako će izgledati

featured image

24. svi 2024. 17:13

Nakon Čazme i Pregrada dobiva biološki bazen, objavili su u petak iz tog zagorskog grada koji je za taj projekt osigurao više od četiri milijuna eura bespovratnih sredstava

Grad Pregrada dospio je na prioritetnu listu sa svojim projektom izgradnje biološkog bazena na natječaju koji je objavilo Ministarstvo turizma i sporta. U sklopu natječaja Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednost Pregrada je za taj projekt osigurala 4.236.339 eura bespovratnih sredstava.

Biološki bazen koristi ekološke metode, biljke, za dezinfekciju umjesto klora i drugih kemikalija, stoga više nalikuje prirodnom jezeru. Pregradski bazen prostirat će se na 1.500 četvornih metara, a imat će odijeljen dio za plivanje i dio za biološki tretman. Predviđena je i zona za neplivače dubine 1,35 metara i područje za plivače dubine od 2,5 metara gdje će biti moguće postaviti tri plivačke staze.

Uz bazen je planirana pješčana plaža. Uz to, imat će drvene platoe i molove za sunčanje, dječje igralište, igralište za odbojku na pijesku te dva objekta: jedan za ugostiteljske usluge, a drugi za garderobe, saune, recepciju, sanitarije te prostoriju za prvu pomoć.

Bazen će se graditi na mjestu gdje je Pregrada četrdesetih godina prošlog stoljeća imala gradsko kupalište koje je bilo funkciji do početka sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Novo mjesto za rekreaciju ujedno je i nova turistička atrakcija u gradu koji je poznati po manifestaciji berbe grožđe, prvoj vinskoj cesti u Hrvatskoj, dvorcu Bežanec, planinarskom domu na Kunagori, tradiciji pucanja iz kubura te sakralnim objektima.

Gradonačelnik Pregrade Marko Vešligaj istaknuo je kako bi bespovratna sredstva trebala prekriti gotovo cjelokupni trošak provedbe projekta koji će postati “dio identiteta i prepoznatljivosti grada”.

“Veseli me da Pregrada ovim projektom postaje turistička destinacija zdravog života i zabave, ne samo za lokalne stanovnike, nego vjerujem i za posjetitelje iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja, a služit će i kao poticaj razvoju prateće turističke infrastrukture”, izjavio je gradonačelnik.

Novo gradsko zdanje poštovat će visoke standarde održivosti. Biološki bazen osmišljen je tako da se pročišćavanje vode osigurava međudjelovanjem vodenog bilja, fitoplanktona i zooplanktona. Voda će kružiti kroz šljunčani substratni filter, talog i vodeno bilje će se redovito čistiti. U projektnom planu navedeno je i kako će pripadajući kompleks činiti zgrade gotovo nulte energije (eng. nearly zero energy building – nZEB). Na zgradama je planiran i ekstenzivni ozelenjeni ravni krov.

Bazen će moći primiti oko 220 posjetitelja.

Prema informacijama u priopćenju, na projektu su radili službenici Gradske uprave, Zagorska razvojna agencija, Ivana Kolar iz Julius Rose te projektanti iz Kostelgrad projekta u suradnji sa slovenskom tvrtkom Objem narave.