Infobip o projektu za koji će dobiti EU novac i tome zašto u globalnom poslovanju iskazuju gubitak
Čelnici Infobipa u petak su u Zagrebu predstavili medijima detalje inovativnog projekta za koji će uskoro primiti 35 milijuna eura potpore iz EU izvora, a govorili su i o svojim poslovnim rezultatima. Kažu da u ovoj godini očekuju operativnu dobit na razini grupe od 120 milijuna eura, a rezultat njihove globalne kompanije registrirane u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazuje gubitak zbog “amortizacije kupljenih kompanija“
Izvršni direktor i suvlasnik Infobipa Silvio Kutić, član Uprave za istraživačke suradnje Damir Prusac i član Uprave za poslovanje Ivan Ostojić, predstavili su medijima u petak poslovanje Infobipa s naglaskom na sudjelovanje u EU projektu pod nazivom IPCEI CIS. U pitanju je kratica za ‘Važni projekti od zajedničkog europskog interesa”, te “Cloud infrastruktura i usluge”.
Taj projekt je ukupno vrijedan 1,2 milijarde eura, okupio je 12 država Europske unije i više od 100 tvrtki. Infobip, jednorog s globalno 3450 zaposlenih, jedini je hrvatski predstavnik. Izabran je na natječaju Središnjeg ureda za razvoj digitalnog društva.
35 milijuna eura europskog novca
Ostojić je objasnio da Infobip u projektu želi iskoristiti podatke kojima raspolažu telekomi. Njih želi objediniti u sloju clouda, standardizirati način na koji se dijele i potom ih otvoriti developerima koji izrađuju aplikacije. Ciljeve projekta planiraju postići inovacijama, primjenom umjetne inteligencije, blockchaina i drugih naprednih tehnologija.
Ukupna vrijednost Infobipovog dijela projekta je 80 milijuna eura. Značajan dio pokriva vlastitim sredstvima, a dio od gotovo 35 milijuna eura sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Taj novac Infobip će dobiti u tranšama kroz sljedeće tri godine, rečeno je. Nedavno je objavljen i javni poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a preko kojeg će kompaniji biti dodijeljena ta sredstva.
Sva znanja prikupljena istraživanjem i radom na projektu Infobip će podijeliti s akademskom zajednicom radi njezinog osnaživanja.
Vidi se gubitak, ali to je zbog amortizacije
Što se poslovnih rezultata tiče, o čemu je u dijelu domaćih medija bilo propitivanja, kažu kako je Infobip uz izuzetak 2021. godine ostvarivao dobit. Operativna dobit (EBITDA) je iznosila 15 milijuna eura u 2022. godini te 85 milijuna eura u 2023. godini. U 2024. godini očekuju da će na razini grupe iznositi oko 120 milijuna eura.
Rezultati njihove globalne kompanije registrirane u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazuju drugačije, no to je, kažu, posljedica amortizacije kupljenih kompanija. Tamošnja računovodstvena pravila nalažu da se ona provede tijekom šest godina.
IPO i dalje cilj, ali se čeka bolje financijsko okruženje
Na pitanje što je s ranijim najavama o inicijalnoj javnoj ponudi (IPO), kažu kako su 2021. godine potrošili dosta vremena i novca kako bi bili spremni za taj korak, a sljedeće godine skočile su kamatne stope, inflacija je iznosila 12 do 13 posto i rast u tehnološkoj industriji se usporio. Iz tog razloga je općenito od tada bilo malo izlazaka tehnoloških tvrtki u IPO, pa se ni oni nisu odlučili za to.
I dalje im to ostaje željeni korak za ubrzavanje rasta kroz akvizicije, rečeno je. Osim toga IPO bi predstavljao i najprirodniji put da zaposlenici ostvare vrijednost kroz udjele koje imaju. Naime, 10 posto dionica Infobipa je u njihovim rukama.
Na pitanje što bi se dogodilo kad bi dobili ponudu da ih se akvizira, Kutić kaže da je u prošlosti bilo takvih ponuda, ali su ih odbijali.