Kakav softver za pretragu mobitela je korišten u slučaju Rimac? Razgovarali smo s Markom Rakarom

Aktualno Marko Repecki 16. velj 2024. 06:57
featured image

16. velj 2024. 06:57

Cellebriteova tehnološka rješenja koriste mnoge službe u SAD-u, ali i policije čak 25 od 27 članica EU. No, uz softvere za državne službe, neka njihova rješenja, pod određenim uvjetima, dostupna su i privatnim korisnicima.  

Nakon što su u javnost izašle poruke koje su razmjenjivali izabrani glavni državni odvjetnik Ivan Turudić i bivša državna tajnica Josipa Rimac, pojavila se informacija sa su one s njenog mobilnog telefona “skinute” uz pomoć softvera izraelske kompanije Cellebrite. 

Poslali smo upit Ministarstvu unutarnjih poslova, kako bi dobili potvrdu te informacije, no nismo dobili izravan odgovor. Ministarstvo kaže da o tome koje alate koriste u pojedinom slučaju, obavještavaju sudionike postupka, ali ne i javnost.

Iz MUP-a nisu željeli potvrditi da su u slučaju Rimac koristili Cellebrite

“Policija prilikom provođenja dokazne radnje pretrage pokretnih stvari, koristi više vrsta komercijalnih forenzičkih alata te su o načinu obavljanja dokazne radnje i alatima koji su korišteni u svakom pojedinačnom slučaju obaviješteni sudionici postupka. Dokazne radnje provode se u okviru izvida, koji su tajni ili istrage, koja je nejavna sukladno pozitivnim zakonskim propisima”, odgovorili su nam iz MUP-a.

Informatički stručnjak Marko Rakar za FORBES Hrvatska kaže da je poznato da je hrvatski MUP jedan od korisnika izraelskog softvera Cellebrite i da su njihova rješenja tehnološki vrh u forenzičkom softveru. 

“Cellebrite parser funkcionira na način da se uređaj koji je predmet forenzičke pretrage fizički spoji na računalo, te potom aplikacija ‘preuzme kontrolu’ nad uređajem, npr. mobilnim telefonom i potom napravi katalogizaciju i kopiju svog zatečenog sadržaja. Krajnji rezultat je lagano čitljivi izvještaj koji sistematizira sve što je pronađeno, grupira po odgovarajućim kategorijama i općenito istražiteljima daje pregled što se na uređaju nalazi”, kaže Rakar.

Na internetskim stranicama Cellebritea, navodi se da njihova tehnološka rješenja koriste mnoge službe u SAD-u, ali i policije čak 25 od 27 članica EU. No, uz softvere za državne službe, neka njihova rješenja, pod određenim uvjetima, dostupna su i privatnim korisnicima. 

“Postoje mnogobrojni forenzički alati, no neki od njih poput Cellebritea su dostupni samo zakonom ovlaštenim ustanovama poput policije, tužiteljstva ili obavještajnim agencijama. Cellebrite parser je ipak, pod određenim uvjetima, moguće nabaviti i za privatne korisnike, no da bi mogli kupiti takvo rješenje najčešće morate dokazati legitimnost i legalnost korištenja, primjerice dokazati da ste ovlašteni istražitelj ili sudski vještak. Dakle, postupak je daleko kompliciraniji od odlaska u web shop i plaćanja kreditnom karticom. Vrijedi reći da se različite verzije ove aplikacije mogu pronaći i na dark webu i na drugim mjestima koje razmjenjuju ilegalni softver”, pojašnjava Rakar.

“Hrvatska policija tehnološki ne zaostaje za zapadnim kolegama”

Smatra i da hrvatska policija, kada su u pitanju nove tehnologije, ne zaostaje za zapadnim kolegama. 

“Naša policija, a osobito obavještajne agencije imaju razmjerno maleni ali zato iznimno kompetentni tim stručnjaka koji su tijekom godina napravili značajne iskorake u korištenju modernih tehnologija u obavljanju svojih istražiteljskih zadaća. Znamo tako da se redovito investira u novu opremu ali i edukaciju, a naši policajci su redovito prisutni u različitim međunarodnim razmjenama gdje sa svojim kolegama iz drugih zemalja razmjenjuju iskustva. Povremeno se između redova novinskih napisa, za one koji razumiju tematiku, može razaznati koje tehnologije i metode su bile korištene u pojedinim istražnim postupcima pa se može zaključiti kako naša policija ne zaostaje za svojim zapadnim kolegama”, zaključuje Rakar.

Kompanija Cellebrite osnovana je 1999. godine u Izraelu, gdje i danas ima sjedište. Imaju preko tisuću zaposlenih, i podružnice na 14 lokacija u svijetu. Dionice su im izlistane na ametičkoj tehnološkoj burzi Nasdaq, a tržišna vrijednost kompanije iznosio oko 1,8 milijardi dolara.