Kina otkrila veliko novo nalazište nafte

Aktualno Forbes Slovenija 8. ožu 2024. 15:05
featured image

8. ožu 2024. 15:05

Kina je otkrila novo nalazište nafte. Za njegovo otkriće zaslužna je državna naftna tvrtka CNOOC, specijalizirana za nalazišta u moru. Novom zalihom Kina će pokušati uravnotežiti sve manju proizvodnju na kopnu.

Kineska državna naftna i plinska tvrtka CNOOC otkrila je novo nalazište nafte u kineskim vodama Južnog kineskog mora. Treća po veličini kineska naftna kompanija priopćila je u petak da novo polje ima više od 100 milijuna tona nafte, izvijestio je Reuters.

Nalazište se nalazi u CNOOC-ovom naftnom polju Kaiping South blizu delte Biserne rijeke, južno od provincije Guangdong. CNOOC je također objavio da se radi o lakoj sirovoj nafti.

CNOOC, zajedno s drugim velikim naftnim kompanijama iz Kine, posljednjih godina ulaže u potragu za novim rezervama i učinkovitije crpljenje postojećih. Time zemlja želi zadržati snažnu domaću proizvodnju i što manje se oslanjati na uvoz energije.

Tvrtka je povećala svoj cilj proizvodnje za 2024. za oko 8 posto na rekordnih 700-720 milijuna barela nafte.

CNOOC je najveći kineski operater offshore naftnih i plinskih platformi; Foto: Profimedia

Problemi s domaćom proizvodnjom

Kina je najveći uvoznik nafte na svijetu, ali i šesti najveći proizvođač ove sirovine. No budući da je većina naftnih polja već u zreloj fazi, a nema mnogo novih otkrića, između 2015. i 2018. domaća proizvodnja počela je opadati. Posljednjih godina tri najveće naftne kompanije u zemlji, Cinopec, PetroChina i CNOOC, pokušale su ograničiti pad velikim ulaganjima u nove resurse i tehnologije ekstrakcije.

Od 2018. proizvodnja nafte u Kini porasla je za oko dva posto godišnje. Najveći dio rasta pridonio je CNOOC s proizvodnjom na obali Kine. To je 2022. iznosilo 58 milijuna metričkih tona, što je 60 posto povećanja proizvodnje. Prošle godine Kina je proizvela 4,18 milijuna barela dnevno, što je još uvijek ispod rekorda iz 2015. od 4,3 milijuna.

Ove godine slika je nejasna. Analitičar Rystad Energy predviđa povećanje proizvodnje od jedan posto na 4,22 milijuna barela. Međunarodna agencija za energiju (IEA) pak očekuje povećanje proizvodnje za 1,4 posto na 4,36 milijuna barela.