Počinje nova poslovna faza Zvečeva. Podsjećamo kako je nastalo i kako se borilo za opstanak
Zdravko Alvir, većinski vlasnik Zvečeva, prodao je svoje dionice Flexway Adriatic iza koje stoji ruski milijarder Denis Štengelov. Vijest je to koju je hrvatska javnost doznala u utorak poslijepodne, putem objave na Zagrebačkoj burzi. No, mnogo je toga još ostalo nerasvijetljeno, te se s nestrpljenjem očekuje prvi istup novog vlasnika. Pitanja su brojna. Prije svega: Kakva će biti sudbina legendarnih brendova čokolade?
Zvečevo je od svog osnivanja, 20-ih godina prošlog stoljeća, razvilo više prepoznatljivih proizvoda, koji su se na tržištu uspjeli zadržati desetljećima. Jedan od njihovih najpoznatijih proizvoda jest, sasvim sigurno, čokolada s rižom Mikado. Konditorski majstori Zvečeva, u prvoj polovici 60-ih godina, prvi su u svijetu odlučili spojiti mliječnu čokoladu s ekspandiranom rižom i tako je nastao Mikado, koji je na tržištu i danas, šest desetljeća kasnije.
Osim Mikada, na policama trgovina još uvijek se nalaze i njihove čokolade Seka i Braco, kao i mliječne čokolade s voćnim punjenjem Samo ti i Volim te, koje su na tržište puštene u drugoj polovici 60-ih godina. Zvečevo se bavilo i proizvodnjom alkoholnih pića – zapravo su tako i nastali, o čemu ćemo malo kasnije – te su i u tom segmentu uspjeli stvoriti popularne brendove poput vinjaka Trenk i likera Barun.
Zvečevo nastalo nacionalizacijom tvornice talijanskog industrijalca
Zvečevo je imalo sličan put kao i mnoge druge danas poznate hrvatske kompanije, koje su, uglavnom, osnovane prije 2. svjetskog rata. Talijanski industrijalac Lionello Stock je 20-ih godina prošlog stoljeća u Požegi pokrenuo Stock Cognac Medicinal, koja se bavila proizvodnjom žestokih alkoholnih pića – raznih rakija, vinjaka i sličnog.
Sredinom 30-ih godina tvornica se proširuje te kreće suradnja s Nestleom i proizvodnja čokolade, bombona, marmelade itd. Nakon 2. svjetskog rata, 1948. godine, država je nacionalizirala tvornicu, prekida se suradnja s Nestleom i nastaje Zvečevo, koje samostalno nastavlja proizvodnju.
Nakon toga, 90-ih godina, Zvečevo prolazi kroz pretvorbu iz društvenog u državno vlasništvo i privatizaciju. Kao i kod mnogih drugih tvrtki koje su prošle ovaj proces, pravo na otkup polovice dionica, uz popust, imali su radnici, dio je završio u raznim državnim fondovima, a dio kod vjerovnika koji su svoja potraživanja pretvarali u dionice. Kasnije su te dionice od radnika i vjerovnika otkupljivali menadžeri kompanija ili drugi koji su bili bliski kompanijama i upoznati s njihovim poslovanjem. U slučaju Zvečeva, kao kupac pojavio se Zdravko Alvir.
Dosadašnji vlasnik je bio zastupnik Zvečeva za BiH
Alvir je sredinom 90-ih bio generalni zastupnik Zvečeva za Bosnu i Hercegovinu. Nedugo nakon toga, 2001. dolazi na poziciju predsjednika Uprave Zvečeva i već je tada imao značajan paket dionice. Prema podacima iz nalaza Državne revizije o privatizaciji Zvečeva, Alvir je u lipnju 2002. bio najveći pojedinačni dioničar kompanije, s 21,6 posto dionica. Na drugoj poziciji je, s 20 posto dionica, bilo poduzeće Alvitom, u vlasništvo Alvirova brata Tomislava. Znači, već tada su kontrolirali preko 40 posto dionica.
Iako se Zvečevo prije desetak godina hvalilo suradnjom s britanskim trgovačkim lancem Tesco, a vlasnici su najavljivali da se namjeravaju fokusirati na povećanje izvoza, 2017. godine upadaju u ozbiljne probleme koji su krenuli otprilike u isto vrijeme kad i krah Agrokora. Mnogi su tada komentirali da ih je Agrokor povukao za sobom.
Prije sedam godina završili u predstečaju
U svibnju 2017. godine u Zvečevu kreće štrajk radnika zbog neisplate plaća za ožujka. Kompanija je, nakon što im je račun bio blokiran dulje od mjesec dana, odlučila pokrenuti predstečajnu nagodbu, koja je uspješno okončana u proljeće 2022. godine.
Već kod pokretanja predstečajne nagodbe, iz Alvirovih izjava dalo se naslutiti da je spreman prodati kompaniju, odnosno pronaći “strateškog partnera”, no to je naravno teško ili nemoguće ostvarivo dok traje predstečajni postupak.
Inače, prije tri godine Zvečevo je odustalo od proizvodnje alkoholnih pića. Taj dio poslovanja preuzela je kompanija za distribuciju Alca Zagreb, a novac dobiven prodajom Zvečevo je upotrijebilo za vraćanje dugova.
U intervjuu za Tportal iz 2017. godine Alvir govori da će spasiti Zvečevo jer je “dobra cura za udaju” te da su potencijalni partneri već posjetili Požegu. No, od tog posla tada, očito nije bilo ništa, da bi se sada, kao kupac pojavio ruski milijarder Denis Štengelov.
Štengelov je za Zvečevo i dobra i loša vijest. S jedne strane, radi se o čovjeku koji u svom vlasništvu ima prehrambene kompanije i trgovačke lance, što sasvim sigurno Zvečevo stavlja u bolju poziciju kada je u pitanju plasman proizvoda – ako novi kupac misli zadržati i razvijati proizvodnju. S druge strane, probleme može stvoriti porijeklo novog vlasnika s obzirom na međusobne sankcije Europske unije i Rusije.