Predsjednik Microsofta povukao se korak unatrag nakon kritike Velike Britanije

featured image

2. sij 2024. 11:57

Predsjednik tehnološkog diva, Brad Smith, prošle godine je naznačio da je Europska unija postala privlačnija za poslovanje. Sada se povukao korak unatrag

Brad Smith, predsjednik Microsofta, povukao je korak unatrag nakon što je prošle godine iznio kritiku o Velikoj Britaniji, nazivajući tu otočnu državu “neprijateljskom za poslovanje”.

Kako izvještava BBC, Smith je izgovorio tu žestoku kritiku nakon što je tamošnje tijelo za zaštitu tržišnog natjecanja blokiralo Microsoft u planiranom preuzimanju tehnološkog diva među tvrtkama koje se bave razvijanjem videoigara, Activision Blizzard.

Izjavio je da je povjerenje ljudi u Velikoj Britaniji “ozbiljno narušeno”.

Promjena retorike

Svoju retoriku sada je promijenio i izjavio da je britansko nadzorno tijelo za konkurenciju i tržište, koje je na kraju odobrilo posao, bilo “strogo i pošteno”.

“Prisilio je Microsoft da promijeni predloženi model akvizicije. Activision Blizzard morao je izuzeti određena prava koja su bila predmet zabrinutosti agencije u vezi s igrama u oblaku”, izjavio je Smith, predsjednik jedne od najvećih tehnoloških tvrtki na svijetu, u intervjuu za BBC.

Podsjetimo, nadzorno tijelo za konkurenciju na tržištu u travnju prošle godine spriječilo je Microsoftovu akviziciju tvrtke Activision zbog zabrinutosti da bi to moglo smanjiti inovacije i istovremeno značiti manji izbor za potrošače na brzorastućem području igara u oblaku.

“Call of Duty” kao perjanica Activision Blizzard

Microsoft već posjeduje igraću konzolu Xbox, dok Activision Blizzard proizvodi igre, uključujući popularnu seriju Call of Duty.

Nakon prve odbijenice u Velikoj Britaniji Smith je također izjavio da je Europska unija postala privlačnija za poslovanje, a to je bio veliki udarac za britansku vladu koja želi da zemlja postane tehnološka supersila.

No, regulator je odobrenje za preuzimanje dao u listopadu prošle godine, nakon što je Microsoft prilagodio svoju ponudu.

Smith je za BBC izjavio da je “tijelo za zaštitu konkurencije potvrdilo svoj stav, ali istovremeno pružilo pragmatičan put naprijed – za inovacije i ulaganja. Mislim da je to dobro za sve.”

Britanski javni medij spominje i da je voditeljica tijela za zaštitu konkurencije, Sarah Cardell, u listopadu kritizirala Microsoft zbog njegova ponašanja, te da je izjavila: “Poduzeća i njihovi savjetnici ne bi smjeli steći dojam da je taktika koju je primijenio Microsoft dobar primjer suradnje s tijelom za zaštitu konkurencije.”

Kako je pojasnila, Microsoft je već imao priliku za restrukturiranje tijekom njihove prve istrage. “Međutim, umjesto toga, inzistirali su na setu mjera o kojima smo im rekli da jednostavno neće funkcionirati. S takvim odugovlačenjem postupaka gubimo samo vrijeme i novac”, zaključila je.

(Tekst je objavljen na Forbes Slovenija)