Slovenski i njemački tenkovi u novoj ukrajinskoj hibridnoj brigadi
Na 5. tenkovsku brigadu ne treba gledati kao na mješovitu brigadu s, recimo, jednim bataljunom tenkova M-55S i dva bataljuna Leoparda 1A5. Treba gledati kao na brigadu s tri bataljuna pokretnih topova L7, koji svi koriste isto streljivo.
U travnju 2022., samo dva mjeseca nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, Slovenija je Ukrajinskoj vojsci obećala poslati svoje stare tenkove M-55S. Barem one koji još nisu završili u muzeju: ukupno 28 primjeraka.
Par godina kasnije, ukrajinska vojska i dalje traži gdje bi bilo najbolje upotrijebiti te hibridne tenkove, koji imaju trup i kupolu tenka T-55, sovjetske proizvodnje iz 50-ih godina prošlog stoljeća, s modernim izraelskim upravljanjem paljbom i klasičnim glavnim topom L7 kalibra 105 milimetara iz Ujedinjenog Kraljevstva.
M-55S nije loš tenk. Ima bolje upravljanje paljbom od većine ruskih tenkova i oklop koji, debljine 200 milimetara, prije dodavanja reaktivnih oklopnih blokova, nadmašuje oklop na ukrajinskim tenkovima Leopard 1A5, njemačke proizvodnje.
Tenk težak 36 tona s četveročlanom posadom
Ali M-55S je čudan tenk. I ukrajinska vojska i dalje traži gdje bi ga bilo najbolje upotrijebiti.
Tenk je težak 36 tona. Ima posadu od četiri osobe. U Ukrajinu su slovenski tenkovi stigli krajem 2022. godine te je formiran jedan bataljun koji se pridružio novoj 47. brigadi. Radi se o brigadi formiranoj prema NATO standardima, koja je tijekom jeseni i zime uvježbavana na bivšim slovenskim tenkovima. No, kada je došlo vrijeme za razmještaj na jug Ukrajine, radi dugoočekivane protuofenzivne operacije “Kyiva 2023.”, u 47. brigadu stigli su dodatni tenkovi.
Točno procjenjujući da će se na južnom frontu voditi neke od najtežih borbi, nakon što krenu u napad, generalni stožer u Kijevu dodijelio je 47. brigadi njemačke tenkove Leopard 2A6 – jedne od najbolje zaštićenih tenkova u ovom ratu i preusmjerio slovenske M-55S u manje prioritetnu brigadu – vjerojatno 67. mehaniziranu.
Dok su 47. brigada i ostali protunapadni korpus napadali na jugu i imali teške gubitke ljudstva i tehnike, 67. brigada držala je liniju oko Kreminne na istoku Ukrajine, gdje su izgubili tek jedan M-55S.
Ukrajinski protunapad zaustavljen je prošle jeseni, a ruska vojska, osjećajući slabost i iscrpljenost svog neprijatelja, odmah je krenula u napad. Šest mjeseci kasnije, Rusi su uspjeli zauzeti – uz ogromne gubitke – ruševine Avdiivke, 60 milja južno od Kreminne.
Obje strane sada su iscrpljene. Dok je stanje na terenu mirnije i Rusi i Ukrajinci pokušavaju obnoviti snage, pa 27 preživjelih M-55S-a navodno dobiva novi raspored.
Slovenski i njemački tenkovi koriste isto streljivo
Kako se čini prema službenim fotografijama koje je otkrio Militaryland, koji prati raspored ukrajinskih snaga, M-55S-i navodno su raspoređeni u novu 5. tenkovsku brigadu, koja već mjesecima organizira obuku u Krivij Rihu, na jugu zemlje, i koja je jedna od rijetkih netaknutih brigada koju ukrajinska vojska još uvijek ima u pričuvi.
Iako bi se moglo činiti da kasno formirana 5. tenkovska brigada jednostavno nasljeđuje odbačenu opremu neke druge brigade, postoji još jedno objašnjenje za ovaj, novi raspored M-55S-a.
Naime, postoje dokazi da 5. tenkovska brigada koristi dio od oko 200 tenkova Leopard 1A5, koji u Ukrajinu polako stižu iz Danske, Nizozemske i Njemačke. Leopard 1A5 ima isti top L7 kao i M-55S.
Na 5. tenkovsku brigadu ne treba gledati kao na mješovitu brigadu s, recimo, jednim bataljunom tenkova M-55S i dva bataljuna Leoparda 1A5. Treba gledati kao na brigadu s tri bataljuna pokretnih topova L7, koji svi koriste isto streljivo.
Autor originalnog članka: David Axe, Forbes