Što znamo o ukrajinskom milijarderu koji najavljuje ulaganje od 350 milijuna eura u Hrvatskoj?

Aktualno Forbes Hrvatska 16. ožu 2024. 08:50
featured image

16. ožu 2024. 08:50

Perutnina Ptuj, poznati regionalni proizvođač piletine sa sjedištemu Sloveniji koji je u vlasništvu MHP-a, tvrtke ukrajinskog milijardera Jurija Kosiuka, objavio je na 50 godišnjici brenda POLI planove o širenju, ali nije spomenuta Hrvatska. S obzirom da je Jurij Kosiuk u hrvatskim medijima najavljivao golemu investiciju u Hrvatskoj, pokušali smo saznati nešto više o tome, ali i predstaviti njegov poduzetnički profil

Brojni mediji u Hrvatskoj pisali su kako ukrajinski milijarder Jurij Kosiuk, koji je 2018. godine preko tvrtke MHP preuzeo slovensku Perutninu Ptuj, koja ima i pogone u Hrvatskoj, planira širiti posao u Hrvatskoj. Pisalo se o ulaganju od 350 milijuna eura u u farme za piliće i popratne objekte, i vezi s matičnom tvrtkom, MHP, koja se bavi i uzgojem žitarica.

Jutarnji list je objavio i intervju s Jurijem Kosiukom i njegovu najavu da planira u Hrvatskoj zaposliti do 2500 ljudi. Tvrdi i da u svim regijama u kojima posluje podržava lokalne poljoprivrednike. U svim tim objavama stjecao se dojam da će nova ulaganja u Hrvatskoj ići preko Perutnine Ptuj, pa je bilo iznenađujuće kada predsjednik Uprave Enver Šišić, na proslavi 50 godišnjice brenda POLI, nije spomenuo planove o investicijama u Hrvatskoj, ali je spomenuo potencijalnu akviziciju u Austriji. Direktor Šišić je, međutim, spomenuo da se već sada u tvorničkim pogonima u Hrvatskoj susreću s nedostatkom radne snage. Pa kako će onda naći 2500 novih radnika?

Stoga smo pitali u Perutnini Ptuj hoće li ulaganje u Hrvatskoj ići “preko njih” ili nekim drugim putem, no njihov direktor za korporativno financiranje Tomaž Zaviršek odgovorio je da ne može o tome govoriti, dok iz ukrajinske tvrtke do objave teksta nije stigao nikakav odgovor.

Niske cijene koje uništavaju konkurenciju

Činjenica je da milijardera Jurij Kosiuk i njegove investicije ne dočekuju svi s oduševljenjem. Problem koji ističu uzgajivači peradi u više država jesu dampinške cijene kojima je u prilog išlo i ukidanje svih carina i poreza na uvoz ukrajinske robe.

Politico je prošlog mjeseca izvještavao o prosvjedima u Francuskoj tijekom kojih ga je kritizirao čak i francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je rekao kako mu Europska unija pomaže da se obogati na teret europskih farmera. “To ne pomaže Ukrajini” – rekao je tada Macron.

Follow the Money izvještavao je 2018. godine o tadašnjem nezadovoljstvu nizozemskih uzgajivača peradi. Propusti u Sporazumu o pridruživanju Europske unije s Ukrajinom omogućili su mu izvoz mesa proizvedenog na način koji nije dozvoljen u Uniji. Za razliku od nizozemskih uzgajivača koji se moraju pridržavati Zakona o gnojivima, MHP ih je samo odlagala pored staje ili tvornice. Koristeći porezne olakšice i činjenicu da je i njegova radna snaga (u Ukrajini) imala plaće sedam puta manje od onih u Nizozemskoj, maksimalno je profitirao.

Jahte, avioni, helikopteri…

Kosiukova bivša jahta ACE; Screenshot: The Rich Rabbit / YouTube

Kosiuk se rodio 1968. godine u Ukrajini, a njegovi roditelji nisu bili bogati. Srednju školu završio je uz zlato iz olimpijade iz Kemije, a 1992. godine diplomirao je na kijevškom Institutu prehrambene industrije. Zaposlio se kao broker, a nešto kasnije ulažio 100.000 dolara u vlastito postrojenje za procesiranje mesa. Tvrtka je ubrzo propala, ali ga to nije obeshrabrilo 1995. godine pokreće novu, a tri godine kasnije i današnji MHP.

Sljedećih godina MHP se razvijao i rastao, a on je 2011. godine ušao na Forbesovu listu milijardera s imovinom vrijednom 1,5 milijardi dolara. Njegovo bogatstvo vidjelo se i po njegovoj imovini. 2012. godine nabavlja i svoju – sad već bivšu – 87-metarsku jahtu opremljenu jednim od najluksuznijih SPA-ova ugrađenih u superjahte. Imao je (ili još uvijek ima) i privatni zrakoplov Airbus A318-112 kapaciteta 20 mjesta, helikoptere Bell-429, Bell-430 te Eurocopter EC145 koji se srušio u Kijevu. Tu su i dvije luksuzne kuće te automobili.

Kraća politička karijera

2014. godine dao je ostavku na čelu MHP-a i postaje prvi zamjenik šefa predsjedničke administracije Ukrajine u vrijeme dok je predsjednik države bio Petro Porošenko. Američki Forbes navodi kako Kosiuka prije toga nije zanimala politika, no potaknulo ga je rusko uvođenje ograničenja i inspekcija na granici koje je značajno utjecalo na njegove mesne proizvode.

Na novoj poziciji podupirao je vojnu logistiku opskrbom trupa koje se bore protiv separatista u istočnoj Ukrajini. To je bilo u skladu i sa spašavanjem njegovih operacija. Dva od tri MHP-ova pogona za preradu mesa nalaze se u istočnim regijama. Jedan je sad pod ruskom kontrolom, a drugi je u blizini teških borbi.

Kosiuk je na navedenoj poziciji bio tek pet mjeseci. Nakon toga je postao predsjednikov savjetnik (Porošenko je bio predsjednik do 2019. godine) i vratio se na čelo MHP-a. Grupacija je danas vodeći proizvođač mesa peradi u Europi, jedan od najsnažnijih ukrajinskih prehrambenih brendova i jedan od najvećih proizvođača žita u Ukrajini. Pogone za preradu u međuvremenu su otvorili još u Nizozemskoj, Slovačkoj i Sloveniji.

Zagađivanje vode i tla, potencijalno nasilje i briga o dobroj atmosferi u kompaniji

Češka neprofitna organizacija Arnika Kosiuka upozorila je kako je MHP devastirao prirodu Ukrajine i uništavao živote ljudi koji žive u blizini njegovih postrojenja. Naveli su kako tvrtka uopće ne posluje u skladu sa zapadnim standardima, ističući nedostatke. Neki od ozbiljnijih su zagađivanje tla i vode, ignoriranje javnosti i nasilno ušutkavanje kritičara. Načelnik Jasnozirja, 67-godišnji Vasyl Tkachenko pretučen je 2015. godine, nakon što je aktivno podržao prosvjede protiv Kosiukove tvrtke. Iako nikad nije otkriveno zašto, tajming sugerira da su prosvjedi bili motiv napada.

Kao što se može vidjeti iz Kosiukovog profila na Latifundist.com, spreman je podijeliti otkaze ljudima koji će negativno djelovati na atmosferu u tvrtki.

“Ako je netko loš član tima, čak i ako je dobar stručnjak, sigurno će biti smijenjen. Ako je neugodan igrač, riješit ćemo ga se. Treba biti sretan i dijeliti sreću s drugima” – Kosiukov je stav. Sebe vidi kao arbitra, vjerojatno glavnog za područje ljudskih resursa i kao osobu koja zna u kojem smjeru trebaju ići.

Biti će zanimljivo pratiti rasplet njegove najave o investiciji u Hrvatskoj i zbog veličine i zbog već sada prisutnih problema s pronalaskom radne snage, ali i zato jer i druga grupa ukrajinskih investitora, predvođena Andrijem Matiukhom, vlasnikom kladioničarskog biznisa, najavljuje također izgradnju tvornice za preradu piletine u okolici Zagreba.