Kipuće cijene kave tjeraju ulagače u kut, no tržište je sve žednije za tim ritualnim napitkom

Svijet Nikolina Oršulić 11. svi 2024. 08:53
featured image

11. svi 2024. 08:53

Cijene kave skaču u nebo zbog ekstremnih vremenskih uvjeta i skromnijeg uroda. Iako se čini da su ulagači već pomalo stisnuti u kut visokim cijenama, za to tržište nema straha

Napitak koji se ritualno ispija na svim stranama svijeta doseže rekordne cijene. Budućnosnice (eng. futures) zrna robuste u posljednjih šest mjeseci porasle su 70 posto i dosegle najviše razine u više od četiri desetljeća, izvještava Bloomberg. Više od polovice kave na svjetskoj razini izvozi se iz Brazila i Vijetnama koji je pogodila velika suša.

Situacija na tom tržištu je usporediva s tržištem kakaa čija je proizvodnja također koncentrirana na dvije zemlje – Ganu i Obalu Bjelokosti, a slabi urod kakaovca uzrokuju neviđenu volatilnost i rekordno visoke cijene.

“Velika koncentracija kakaovca u samo dvije zemlje dovela je do problema koje sada vidimo, a ne možemo dopustiti da se ista stvar dogodi s kavom,” rekla je za Bloomberg Vanúsia Nogueira, izvršna direktorica Međunarodne organizacije za kavu. Iako je situacija na tržištima kave možda manje ekstremna, rekla je kako ona “slijedi isti put” kao i kakao.

Premda su ulagači visokim cijenama omiljenog gorkog napitka stisnuti u kut, analitičari objašnjavaju kako je kava ipak u nešto boljem položaju jer njezini uzgajivači zamjenjuju starije biljke novima koje imaju veći urod. Također, proizvođači kave dobivaju veće poticaje i mogu imati koristi od porasta tržišnih cijena. S druge strane, cijene kakaa u Obali Bjelokosti i Gani određuje vlada, tako da su poljoprivrednici slabije plaćeni bez obzira na tržišne cijene kakaovca. U nepovoljniji položaj dovela su ih i nedovoljna ulaganja u proizvodnju zbog čega danas imaju stara stabla te prinose moraju povećavati pesticidima i gnojivima, što nije jeftino.

Dobra okolnost za kavu je i što se dva zrna – arabica i robusta mogu miješati. Kad cijene robuste niže kvalitete porastu, mogu se stvarati mješavine kave s jeftinijim verzijama vrhunskih zrna arabice. Brazilci, najveći uzgajivači kave, neprestano povećavaju proizvodnju arabice. Kakaovac nema taj luksuz.

Plantaža kave u Vijetnamu, Foto: David Henley / imago stock&people / Profimedia

Projekcije oko konzumacije kave, tradicionalnog napitka koji ima središnje mjesto u društvenim interakcijama i dnevnim rutinama, također su vrlo optimistične.

Prema prošlog tjedna objavljenom izvješću Global Coffee Market Overview, 2024-29, globalno tržište kave premašit će 185 milijardi dolara do 2029. godine. Prošle godine vrijednost tog tržišta procijenjena je na 128,93 milijarde dolara. U prilog takvom pozitivnom kretanju tržišta kave idu promjene u stilu života, demografiji i preferencijama potrošača, navodi se u izvještaju.

“Povećanjem stope urbanizacije, stanovništvo postaje imućnije, raste potražnja za praktičnom hranom i pićem, što uključuje i kavu. Užurbani stil života, dugo radno vrijeme i konzumacija u pokretu pridonose održivoj potražnji za proizvodima od kave”, pojasnili su. Tržište kave također svojim inovacijama privlači nove konzumente i stimulira potražnju.