Tko od stranaca osniva tvrtke u Crnoj Gori? Državljani Srbije drže prvo mjesto, ali ima i Hrvata

Aktualno Forbes Crna Gora 29. sij 2024. 11:49
featured image

29. sij 2024. 11:49

U Crnoj Gori je u 2022. godini bilo ukupno 685 predstavništava stranih tvrtki, a one su zabilježile više od dvije milijarde eura prometa, pokazaju podaci crnogorske Uprave za statistiku Monstat koje je predstavio FORBES Crna Gora.

Najviše tvrtki je u vlasništvu državljana Srbije, 162. One su u 2022. godini ostvarile promet od oko 557,8 milijuna eura.

Nakon Srbije, najviše tvrtki imaju državljani Turske, 58. Kompanije u njihovom vlasništvu ostvarile su promet od 69,8 milijuna eura u 2022. godini.

Iz Bosne i Hercegovine bilo je 29 podružnica koje su imale promet od oko 65 milijuna eura, iz Slovenije 28 (242,2 milijuna eura), a iz Hrvatske 20, s ukupnim prometom u 2022. od 128,26 milijuna eura.

Iz Monstata je objašnjeno da statistika stranih podružnica opisuje djelatnost poslovnih subjekata koji su rezidenti u matičnoj državi – Crnoj Gori, a pod kontrolom su stranih poslovnih subjekata (pravnih i/ili privatnih osoba).

„Analizirani su poslovni subjekti u kojima je učešće stranog kapitala (jedne ili više zemalja) u ukupnom kapitalu 50 posto i više“, naveli su u odgovorima.

FORBES Crna Gora od Monstata je tražio spisak tvrtki u stranom vlasništvu, ali iz statističkog zavoda ih nisu dostavili uz obrazloženje da su ti podaci povjerljivi.

“U skladu sa članom 56. Zakona o službenoj statistici i sustavu službene statistike individualni podaci o privatnim ili pravnim osobama su povjerljivi i predstavljaju službenu tajnu, stoga nismo u mogućnosti vam dostaviti tražene podatke”, kazali su.

Prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), kao dijelovi stranih društava u vlasništvu državljana Srbije u Crnoj Gori su registrirani, na primjer, Industrija mesa Topola, Messer tehnogas, Turistička agencija Putnik, Hemofarm, Siemens energy, Elnos, Zdravlje Leskovac, Energoprojekt hidroinženjering itd. Radi se o aktivnim tvrtkama.

Kao dijelovi stranih društava iz Hrvatske registrirani su Konstruktor, Marana, Akuo energy, iz Slovenije Drava vodnogospodarsko podjetje, iz BiH to su, između ostalih, Al Jazeera, Welting.

Prema podacima iz registara, značajan broj tvrtki u stranom vlasništvu je registriran u Crnoj Gori kao dioničarsko društvo (AD) ili društvo s ograničenom odgovornošću (DOO).

Pretragom registara, Forbes Crna Gora došao je do podatka da je u Crnoj Gori više od 800 društava s ograničenom odgovornošću čiji su vlasnici, ili imaju udjel u vlasništvu, državljani Srbije, kao i oko 30 dioničarskih društava.

Među DOO čiji su vlasnici iz Srbije najpoznatiji su M:tel, Nova M, Swisslion Takovo, Temaso…Od dioničarskih društava u kojima vlasništvo imaju srpski državljani najpoznatiji su UNIQA, Generali osiguranje, Poliex. Javnosti je poznato da srpski poduzetnik Miodrag Kostić ima značajne udjele (više od 30 posto) u Budvanskoj rivijeri i preduzeću Sveti Stefan hoteli, ali se to ne prikazuje u registrima jer je to vlasništvo registrirano na Kostićevu ciparsku kompaniju.

Državljani Hrvatske imaju udejele u 24 DOO, kao što su Mining mont, Job brokers Zarakop, zatim u devet dioničarskih društava – Ulcinjskoj i Budvanskoj rivijeri, Cemexu, Sveti Stefan hotelima, Crnogorskom Telekomu, Crnagoraputu.

Slovenci imaju vlasništvo u skoro 20 DOO (NLB, Petrol) i 15-ak dioničarskih društava (između ostalog, Zetatrans, Sava osiguranje, MIG, Port of Adria), a iz BiH u 40 DOO i nekoliko dioničarskih društava (Čelebić invest, Autoremont Osmanagić, Alpmont itd.)

(Tekst je izvorno objavljen na Forbes Crna Gora.)