Ukrajina ponovno koristi svoje moćne napadačke dronove

Aktualno Forbes 17. ožu 2024. 12:11
featured image

17. ožu 2024. 12:11

Ukrajinci su posegli još dublje u svoje zalihe naoružanja iz Hladnog rata kako bi pronašli oružje – bilo kakvo – kojim mogu gađati vojne i industrijske mete duboko u Rusiji.

Čini se kako je netko odnekud iskopao dodanu zalihu dronova Tupolev Tu-141/143 iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća. To je primitivno, nezgrapno, ali potencijalno vrlo efikasno oružje koje su Ukrajinci posljednji put koristili prošle godine – četiri desetljeća nakon što su ga Sovjeti “umirovili.”

Korisnici društvenih mreža dijelili su nedavne objave koje navodno prikazuju krhotine drona Tu-143 u ruskoj oblasti Brjansk, tik sjeverno od Ukrajine. Čini se kako je dron bio dio ukrajinske kampanje napada čija je meta ruska infrastruktura – uključujući naftna postrojenja – u regijama blizu Ukrajine.

Kao varijacije izvidničkih dronova prve generacije koje su američke zračne snage koristile u Vijetnamskom ratu, dronovi Tu-141 i Tu-143 nisu vrlo sofisticirani.

Ipak, oni su jednostavni, brzi i, sa svojih sedam tona, dovoljno veliki da se na njih može pričvrstiti bojeva glava od nekoliko stotina kilograma. To ih čini mnogo destruktivnijima od recimo, ukrajinske verzije ruskog drona Shahed.

Tu-141/143 funkcionira. Prema tome, nikoga ne bi trebalo iznenaditi da Ukrajinci te dronove šalju na misije kojima je cilj, kako se čini, dizanje u zrak ruskih naftnih rafinerija.

Dronovi postoje još od Prvog svjetskog rata. Prvi modeli bili su mete za vježbu. Pedesetih godina prošlog stoljeća, američke zračne snage i kalifornijska tvrtka Ryan Aeronautical osmislili su Model 147, dron koji je imao za to vrijeme iznimno sofisticiran navigacijski sustav i nos pun skupih kamera.

Model 147 letio je na nekoliko tisuća misija iznad Vijetnama, snimajući fotografije meta koje su kasnije udarali bombarderi s posadom. Kada je rat završio, u razvoju su bile i verzije drona s naoružanjem, ali je tada program naglo prekinut.

Sovjetske zračne snage uskoro su razvile slične dronove. Tu-141/143 prvi put je poletio 1974. godine. U Tupolevu su proizveli 142 komada drona Tu-141 u svojoj tvornici u Harkivu na istoku Ukrajine. Taj dron koristio se do 1989. godine.

Kada su ruske trupe prvi put ušle u Ukrajinu 2014. godine, neki od ovih dronova bili su u skladištima u Ukrajini. Ukrajinski tehničari počeli su ih vaditi iz skladišta i modernizirati. Proruski separatisti iznad istoka Ukrajine 2014. godine su srušili najmanje dva drona Tu-143.

Ukrajinske zračne snage imaju šačicu borbenih zrakoplova Suhoj Su-24 koji ispaljuju krstareće rakete Storm Shadow i SCALP-EG, ali tih raketa je malo, a bombarderi su prevrijedni da ih se riskira na opasnim upadima stotinama kilometara u ruskom teritoriju.

Očita zamjena za njih upravo su dronovi Tu-141/143. Taj dron je brz (965 km/h) a, ako je imalo nalik Modelu 147, može letjeti na visini od šest tisuća metara ili toliko nisko da je u krošnjama drveća. Navigacijski sustav može ga držati unutar nekoliko kilometara od planiranog smjera letenja na udaljenosti od preko 1.600 kilometara.

Ako mu uklonite kamere i dodate eksplozive, ovo više nije izvidnički dron, već krstareća raketa. To je postalo očito već u ožujku 2022. godine, kada su ukrajinske zračne snage modificirale neke od svojih dronova za jednosmjerne misije. Dron Tu-141 koji je skrenuo sa svoje putanje i srušio se 10. ožujka 2022. u Hrvatskoj navodno je nosio eksploziv.

Ukrajinci su tog ljeta poslali najmanje dva drona Tu-143 na Kursk, na zapadu Rusije nekih 80 kilometara od Ukajine. Ruska protuzračna obrana srušila je oba. Početkom prosinca 2022. dronovi su se napokon probili – pogodivši dvije ruske baze 480 kilometara od granice s Ukrajinom.

Dva mjeseca kasnije, Ukrajina je potrošila kako se činilo posljednje dronove Tu-141/143 koje je imala na raspolaganju. Ukupno ih je 14 srušeno u prvoj godini ruskog rata u Ukrajini.

Dron Tu-141 koji se srušio u veljači 2023. očito nije bio posljednji, kako pokazuje nedavni upad. Teško je znati koliko ovih dronova je Ukrajini preostalo. Ako ih zaista imaju još, možemo očekivati daljnje duboke napade na rusku industriju u pograničnim ruskim regijama.

Autor originalnog članka: David Axe, Forbes
Link: Ukraine’s Seven-Ton Strike Drones Are Back In Action
(Prevela: Nataša Belančić)