Najnoviji ruski dron za sobom vuče kilometre optičkog kabela

Aktualno Forbes 17. ožu 2024. 09:08
featured image

17. ožu 2024. 09:08

Kao i uvijek, inovativnost u ratu dolazi do izražaja. Kako bi izbjegli radijsko ometanje, Rusi su osmislili dron kojim se upravlja preko optičkog kabela. Iako ideja na prvi pogled zvuči ludo, ključne prednosti su velike. Ovakav dron ne može se ni detektirati ni ometati.

Ruski napadački dron koji je došao u ukrajinske ruke model je koji na iznenađujući način koristi tehnologiju kako bi izbjegao radijske smetnje. S operaterom ne komunicira bežično, nego putem optičkog kabela koji je namotan dok leti.

Američki Forbes navodi kako je o ovom dronu izvijestio ukrajinski vojni bloger Serhii zvan Flash koji je objavio kako uz uobičajenu bojevu glavu, dron ima i šuplje plastično jaje s neidentificiranom opremom. Ubrzo se pokazalo da se radi o čak 10,8 kilometara(!) optičkog kabela spojenog s komercijalnim optičkim primopredajnikom koji se koristi za brzu komunikaciju.

Flash se prisjetio sudionika na hackathonu ministarstva obrane koji je predlagao korištenje takve tehnologije za upravljanje bespilotnim letjelicama. Cijeli žiri prijedlog drona koji u letu odmotava 10 kilometara kabela smatrao je nerealnim.

Ruski dron koristi lagani komercijalni optički kabel; Foto: Serhii Flash

Žično navođenje nije novitet

No, žičano navođenje nečega što leti nije novost. Stari model američkih TOW-2 raketa koje su isporučivane i Ukrajini u trenutnom ratu funkcionira po sličnom modelu. TOW je kratica za “Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided”. U prijevodu to znači lansiran iz cijevi, optički praćen, vođen žicom. Ovo zadnje znači da se njime upravlja preko para bakrenih žica koje se odmotavaju dok projektil leti. Maksimalni domet je 3,9 kilometara koliko je i dužina žica.

TOW-2 koji je osmišljen 1970. godine koristio je spomenuti pristup jer je radijska veza koju su koristile navođene protutenkovske rakete bila preosjetljiva na protumjere. Bakrena žica mogla je prenositi samo upravljačke signale. Pojavom optičkih vlakana, mogao se prenositi i video signal. Upravo to je bio američki koncept iz osamdesetih koji nije zaživio. Infracrveno i lasersko navođenje pokazalo se boljim.

Potencijalno oružje za teroriste

O optičkim kabelima razmišljalo se i početkom ovog stoljeća u kontekstu dronova, no tada je pobijedio radijski signal. Tehnologija za upravljanje dronovima optičkim kabelom postoji, ali nema komercijalnu upotrebu.

Ono što je zanimljivo kod ruske bespilotne letjelice je da ona ne izgleda kao proizvod vojnog laboratorija, već jedne od mnogih malih ruskih tvrtki koje rade na razvoju bespilotnih letjelica koristeći komercijalne komponente. Novi dron morao je smanjiti veličinu bojeve glave zbog težine kabela, ali je dobio veliku prednost: ne može ga se ni detektirati ni ometati.

Ova informacija značajna je i zbog terorizma. Većina protudronskih sustava na zapadu temelji se na nekoj vrsti ometanja signala. Ako bilo tko bude mogao napraviti dron od optičkih vlakana u svojoj garaži, izazov zaustavljanja tih dronova bit će znatno veći.