Vujnovčev PPD lani zabilježio pad, no prihod je impresivnih 3,5 milijarde eura

Aktualno Forbes Hrvatska 3. svi 2024. 17:02
featured image

3. svi 2024. 17:02

Pad prihoda u 2023. godini za 20 posto u PPD-u tumače značajnim padom cijene plina te smanjenom prodajom zbog manje potrošnje plina, a skoro 80 posto prihoda došlo im je s inozemnih tržišta, poručuju iz kompanije. Podsjećaju da plin više ne nabavljaju iz Rusije te da je 31 posto od ukupne količine američki LNG

Trgovac plinom PPD, u vlasništvu Pavla Vujnovca, u prošloj je godini imao prihod do 3,5 milijarde eura, a to je 20 posto manje nego godinu prije, objavljeno je u petak.

Smanjenje je prije svega uzrokovano značajnim padom cijene plina na europskim burzama u odnosu na rekordnu 2022. godinu, objašnjavaju u PPD-u, te navode također da je prošla godina započela sa cijenom plina od  75 eura po megavatsatu, a do kraja godine je “na relevantnim burzama” cijena plina pala na 30 eura po megavatsatu.  

Smanjila se potrošnja plina

Pad prihoda tumače i time što je na inozemnim tržištima smanjena prodaja što je uzrokovano smanjenom potrošnjom plina zbog toplijeg vremena te značajnog pada industrijske potrošnje u Europi.  

Neto dobit PPD-a je lani bila 30,4 milijuna eura što je, u odnosu na 2022. godinu, smanjenje od 22 posto, a iz kompanije kažu da je takav pad „u skladu s očekivanjima i odgovara padu prodanih količina plina, odnosno padu prihoda“.

Kompanija je na inozemnim tržištima od prodaje plina ostvarila  prihod od 2,64 milijarde eura, što čini 76 posto ukupnih prihoda. Na hrvatskom je tržištu, kako kažu, PPD zadržao poziciju najvećeg opskrbljivača s prihodom od prodaje domaćim potrošačima od 818 milijuna eura, što čini 24 posto ukupne PPD-ove prodaje plina.

Iz SAD-a stiže 31 posto plina

Kako kažu u priopćenju, plin nabavljaju na europskom plinskom tržištu te iz SAD-a, odakle nabavljaju ukapljeni prirodni plin (LNG), a imaju potpisane dugoročne ugovore o nabavi.  

U njihovoj ukupnoj nabavi plina u 2023. godini, LNG je činio 31 posto, dok je trgovanje na burzama osiguralo čak 69 posto plina koji je PPD plasirao na tržišta. U priopćenju su podsjetili i da plin nabavljaju isključivo iz europskih ili američkih izvora te da je kupovina Gazpromovog plina obustavljena u studenome 2022. godine. Također, podsjetili su da je lani PPD izašao iz ENNA grupe te je sada u izravnom vlasništvu tvrtke Pavla  Vujnovca pod nazivom Blue Horizon koja ima sjedište u Vukovaru.

PPD posluje i u Švicarskoj, Italiji, Mađarskoj, Sloveniji i Rumunjskoj te u 2024. godini nastavlja sa širenjem poslovanja na postojećim, ali i na novim europskim tržištima, objavili su. „Pritom se prihodi više neće konsolidirati na isti način kao dosad. Naime, hrvatski PPD orijentirat će se isključivo na domaće kupce, dok će na vanjskim tržištima poslovati isključivo istoimene PPD-ove inozemne tvrtke čime će se osigurati lakše financiranje i brže širenje tog dijela poslovanja koji je kompaniji dosad donosio gotovo 80 posto prihoda“, objavili su.  

U priopćenju je i informacija da je s 31. prosincem prošle godine u skladištima plina u Europskoj uniji PPD je imao robu u vrijednosti 91 milijun eura „kako bi osigurao plin za hrvatske kupce, prije svega građane RH koji se griju na plin“.