Zašto se ove zime mnogi stanovnici Rusije smrzavaju u svojim domovima

Aktualno Forbes Slovenija 21. sij 2024. 09:55
featured image

21. sij 2024. 09:55

U Rusiji dolazi do većih poteškoća s grijanjem, što je u velikoj mjeri posljedica zastarjele sovjetske infrastrukture

Nakon početka rata u Ukrajini i zatvaranja ruskih plinovoda prema Europi, neki dužnosnici u Kremlju javno su govorili o tome da će Europljani teško podnijeti hladnu zimu bez ruskog prirodnog plina. Međutim, ove zime energetska sila Rusija upravo zbog infrastrukture koja je u jako lošem stanju nije u stanju omogućiti kvalitetno grijanje tisućama građana tijekom ekstremno niskih temperatura, izvještava njemački portal Deutsche Welle (DW).

Val incidenata u mreži plinskih instalacija počeo je već u prosincu i nastavio se i u novoj godini. U gradu Nižnji Novgorod, smještenom 400 kilometara istočno od Moskve, došlo je do pucanja veće cijevi u sustava za grijanje. Ulica je bila preplavljena vrelom vodom, koja je opekla najmanje 16 ljudi, dok je oko 3.000 stanovnika grada ostalo bez grijanja.

Dan prije, u gradu Orel, nedaleko od ukrajinske granice, kvar na toplinskoj stanici onemogućio je grijanje kućanstvima, vrtićima i školi, gdje je vrela voda također izbijala iz cijevi sutava za grijanje tijekom nastave.

Cijeli niz incidenata

Najteži incident dogodio se u gradu Klimovsk u Moskovskoj regiji. Nakon Nove godine, 4. siječnja, temperatura je pala na -34 stupnjeva Celzija, a lokalno postrojenje za grijanje prestalo je raditi. Bez grijanja je ostalo 20 tisuća stanovnika na nekoliko dana, što je gotovo polovica okruga.

Pojačani rad toplana u Moskvi; Foto: REUTERS/Maxim Shemetov

Odgovornost za prekid grijanja guverner Moskovske oblasti, Andrej Vorobjev, nakon što je tri dana izbjegavao išta reći – pripisao je “kotlovnici koja je u privatnom vlasništvu.” Najavio je i istragu te optužio vlasnike, koji žive u inozemstvu, da nije bilo moguće uspostaviti kontakt s njima. Ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je potom guverneru – da nacionalizira toplanu.

Nekoliko dana šutnje i kašnjenje s obrazloženjem incidenta možda je uzrokovano činjenicom da toplana radi u istom tvorničkom kompleksu gdje je i tvornica streljiva, piše DW. Kažu da je to navodno bila praksa koja potječe iz vremena Sovjetskog Saveza kada je izgrađena većina ruske energetske infrastrukture.

Marina Saharova, jedna od dioničarki u navedenoj tvornici streljiva, koja živi u Njemačkoj, vidi činjenicu da Rusija nije obnovila svoju infrastrukturu još od sovjetskih vremena kao glavni razlog za probleme u sustavu grijanja. Prema njenim riječima, krivnja za prekid nije kotlovnica unutar tvorničkog kruga, već mreža izvan tvornice.

Stručnjaci pak smatraju da zastarjela mreža toplani u Rusiji uzrokuje probleme posebno na područjima gdje se populacija znatno povećala nakon raspada Sovjetskog saveza. U mnogim dijelovima zemlje još uvijek se koriste cijevi koje su davno premašile predviđeni vijek trajanja od 25 godina.

Kremlj svjestan problema

Ruske vlasti su počele preuzimati direktniju ulogu u upravljanju sustavom grijanja. Službenici u Kremlju najavili su da će osigurati više novca za tu svrhu.

“Još uvijek koristimo javnu infrastrukturu koja je izgrađena u doba Sovjetskog Saveza”, rekla je Svetlana Razvorotneva, ruska zastupnica i članica odbora za urbanizam. “Nismo ulagali u modernizaciju. Umjesto toga, ulagali smo u održavanje sve te zastarjele infrastrukture.”

Dodala je da je nužno zamijeniti oko 40 posto javne mreže za grijanje. Prema njezinim riječima, ruska država planira uložiti 150 milijardi rubalja (1,55 milijardi eura) u modernizaciju sustava u iduće dvije godine, izvještava DW.

(Tekst je izvorno objavljen na Forbes Slovenija)