Rast cijena usporava, no inflacija bi ponovno mogla porasti zbog turističke sezone i rasta plaća
Preliminarni podaci za travanj pokazuju da je dinamika rasta cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju usporila je na mjesečnoj razini, dok se godišnja stopa inflacije spustila na najnižu razinu od rujna 2021. Opća stopa godišnje inflacije je, prema indeksu potrošačkih cijena, iznosila u travnju 3,7 posto, a prema harmoniziranom indeksu 4,7 posto.
Prema nedavno objavljenoj prvoj procjeni potrošačkih cijena travanj, Državnog zavoda za statistiku, na temelju 80 do 90 posto obrađenih podataka, uz rast za 0,7 posto u odnosu na ožujak, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 3,7 posto. Najskromniji je to porast na godišnjoj razini od rujna 2021., navodi se u analizi Raiffeisen istraživanja.
Najviše rasle cijene usluga i hrane
U prva četiri mjeseca, rast potrošačkih cijena u odnosu na isto razdoblje prethodne godine iznosio je u prosjeku 4,0 posto. Prema indeksu potrošačkih cijena, najveći doprinos tome pružile su cijene usluga i hrane – obje po 1,6 postotnih bodova.
U travnju, na mjesečnoj razini, rast cijena zabilježen je kod svih kategorija, osim kod Energije koja je imala pad od 0,4 posto. Rast predvode Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije (+1,2 posto), a slijede Usluge i Hrana, piće i duhan – obje po +0,7 posto.
“Ukupan rast za 0,7 posto u odnosu na ožujak ne odstupa značajno od dugoročnog prosjeka, međutim, mjesečni rast cijena usluga još uvijek upućuje na neuobičajeno visoku tekuću inflaciju u toj kategoriji”, zaključuju analitičari Raiffeisena.
Ipak, s obzirom na to da su u isto vrijeme prošle godine zabilježeni snažniji inflatorni pritisci na mjesečnoj razini, rast na godišnjoj razini usporio je kod svih posebnih agregata.
Prosječni godišnji rast cijena Hrane, pića i duhana usporio je u travnju na 4,5 posto u odnosu na 4,7 posto u ožujku. Rast cijena usluga nakon ubrzanja u veljači i ožujku, usporio je na 6,3 posto (6,6% u ožujku). Pozitivan doprinos ukupnoj godišnjoj inflaciji generiran je i od strane cijena Industrijskih neprehrambenih proizvoda, čiji je godišnji rast usporio s 2,5 posto na 2,0 posto. Naposljetku, rast cijena Energije skromniji je za jedan postotni bod u odnosu na godišnju promjenu u ožujku te je iznosio 0,4 posto.
Turizam i rast plaća mogli bi podići inflaciju iznad trenutnih očekivanja
Više informacija očekuje se 17. svibnja kada će DZS objaviti konačne i detaljne podatke o rastu cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju.
“Daljnje popuštanje cjenovnih pritisaka očekujemo i narednih mjeseci. Ipak, rizici da inflacija bude viša od očekivane u narednim mjesecima uključuju mogućnost ustrajnosti tekućih pritisaka u cijenama Usluga, što je povezano, ne samo s inozemnom potražnjom turističkih usluga, već i solidnom domaćom potražnjom u gospodarstvu u skladu s trendovima na tržištu rada – rast zaposlenosti te snažan dvoznamenkasti nominalan rast plaća. Ne treba zanemariti ni cijene energije, čiji rast se može ponovno intenzivirati potencijalnim geopolitičkim nestabilnostima, poput eskalacije sukoba na Bliskom istoku. S druge strane, uz izostanak vremenskih neprilika, očekujemo da će se godišnji rast cijena hrane nastaviti normalizirati”, navodi se u analizi.