Četiri sigurna znaka da je ponuda za posao zapravo prijevara
Svijet je danas nevjerojatno povezan, a prirodna posljedica te povezanosti su internetske prijevare. Bez obzira radilo se o nekretninama, trgovini, financijama, čemu god želite, prevaranti otkrivaju nove načine da iskoriste dostupne informacije i oduzmu ljudima novac.
U posljednje vrijeme te prijevare počele su se pojavljivati i na tržištu poslova, a meta su kandidati željni novih prilika. Većina pokušaja prijevare vrlo je transparentna, ali postoje i neki koje je teško primijetiti.
Forbes donosi četiri upozoravajuća znaka da bi ponuda za posao mogla biti prijevara.
Proces prijave bio je prejednostavan
Zapošljavanje je dug i naporan proces, kako za kandidata, tako i za poslodavca. Ako imate osjećaj da je sve bilo prejednostavno, onda proces vjerojatno nije bio stvaran. Ovo je pogotovo istina u slučajevima kada dobijete ponudu za posao, a nije bio organiziran niti jedan intervju ili ste razgovarali samo s jednom osobom.
Ipak, ne postoje ukorijenjena, jasna pravila o procesu zapošljavanja. Nekim tvrtkama dovoljna je obična analiza životopisa i nekoliko krugova intervjua, dok druge koriste standardizirane testove kako bi provjerile vještine kandidata prije nego ih uopće pozovu na razgovor.
Prema tome, ako dobijete ponudu za posao bez ijednog intervjua, to je definitivno znak za uzbunu. Čak i ako vas je preporučio netko unutar tvrtke, svejedno biste morali proći nekoliko krugova razgovora prije formalne ponude.
Ako tvrtku ne znate dobro, a dobili ste osjećaj da je cijeli proces bio vrlo lagan, pametno je smanjiti očekivanja.
Email adresa izgleda sumnjivo
Pružatelji email usluga daleko su dogurali kada je riječ o sigurnosnim značajkama, ali jedna vrsta prijevare još uvijek vrlo uspješno izbjegava filtere. Radi se o slanju emailova s adrese koja namjerno izgleda službeno. Ovo je vrlo česta taktika prevaranata kojima su mete klijenti financijskih institucija poput banaka ili stranica za online trgovinu. Tim prevarantima cilj je doći do vaših osjetljivih podataka poput korisničkog imena i lozinke ili financijskih informacija.
Nažalost, ova taktika česta je i u lažnim ponudama za posao, budući da je vrlo jednostavno kreirati email adresu za bilo što. Čest trik je uvođenje malih varijacija na službenu email adresu koje naivni čitatelj neće primijetiti.
Ove varijacije lako je primijetiti ako dobro poznajete tvrtku, ali ako nikada ranije niste komunicirali ni sa kim iz kompanije u pitanju, lako ćete ih previdjeti. Uvijek pažljivo provjerite s koje adrese ste dobili ponudu.
Traže vas da platite opremu
Bez obzira na to u kojoj industriji radite, svi poslovi funkcioniraju na isti način: vi ste plaćeni za konkretne usluge koje pružate. Što god radili, nikada nemojte platiti za priliku da radite.
Ako tvrtka od vas traži novac u zamjenu za išta, onda možete sigurno znati da vas se pokušava prevariti. Česte taktike uključuju traženje da platite opremu, navodne programe za obuku ili “rezerviranje” mjesta.
Odmah biste trebali prestati komunicirati s tim ljudima i upozoriti druge da se drže podalje od njih.
Traže od vas osjetljive informacije
Nije potpuno neočekivano da će poslodavci od vas tražiti osobne podatke. Često se radi o nekoj vrsti identifikacije, bilo za potrebe provjera ili ispunjavanja dokumentacije za poreze.
Ipak, oni to najčešće ne rade u ranim fazama procesa zapošljavanja. Nemojte nikome davati osjetljive podatke o sebi toliko rano jer biste u suprotnom mogli postati žrtva krađe identiteta.
Također je dobra ideja kompaniju kontaktirati direktno putem informacija na njihovoj službenoj stranici ili provjerenom LinkedIn profilu. Provjerite identitet osobe s kojom razgovarate i zatražite da vam jasno objasne zašto žele vaše informacije. Opreza nikad previše i legitimne kompanije shvatit će vašu zabrinutost.
Autor originalnog članka: Sho Dewan, suradnica Forbesa
Link: 4 Signs That Job Offer Is A Scam
(Prevela: Nataša Belančić)