Analiza MMF-a: AI će utjecati na 60 posto radnih mjesta u razvijenom svijetu
Kristalina Georgieva, šefica MMF-a, u svom je blogu objavljenom uoči skupa svjetskih lidera u Davosu, napisala da je trenutno teško predvidjeti konačni učinak umjetne inteligencije jer će ona ući u gospodarstva na složene načine, ali već sada je jasno da države za AI moraju osmisliti skup politika kako bi njena primjena išla na korist čovječanstva
Umjetna inteligencija (AI) ima takav potencijal da će promijeniti globalnu ekonomiju, posebno u području tržišta rada, poručuje u najnovijem izvještaju Međunarodni monetarni fond. Naime, gotovo 40 posto radnih mjesta diljem svijeta moglo bi biti pod utjecajem razvoja AI-a – što znači da će neke od njih potpuno preuzeti, a neke dopuniti – dok bi u razvijenom dijelu svijeta taj utjecaj vjerojatno mogao doseći i 60 posto.
Šefica MMF-a Kristalina Georgieva u svom je blogu napisala da je brzi napredak umjetne inteligencije izazvao uzbuđenja, ali i uzbunu u svijetu te potaknuo važna pitanja o njezinom potencijalnom utjecaju.
„Konačni učinak teško je predvidjeti jer će umjetna inteligencija proći kroz gospodarstva na složene načine. Ono što možemo reći s određenom pouzdanošću jest da ćemo morati osmisliti skup politika kako bismo sigurno iskoristili golemi potencijal umjetne inteligencije za dobrobit čovječanstva“, poručila je.
AI može produbiti nejednakosti
Ta bi tehnološka revolucija, na čijem smo rubu, mogla ojačati produktivnost, potaknuti globalni rast i povećati prihode diljem svijeta. (Bude li rast produktivnosti snažan, stoji u MMF-ovoj analizi, to bi moglo rezultirati većim gospodarskim rastom i primanjima većine radnika.) No, ona bi također mogla zamijeniti radna mjesta i produbiti nejednakost, upozorava Georgieva. Pozvala je stoga države da uspostave mreže socijalne sigurnosti i ponude programe prekvalifikacije kako bi odgovorile na ono što donosi umjetna inteligencija.
U razvijenijim gospodarstvima, gdje bi oko 60 posto radnih mjesta moglo osjetiti utjecaj razvoja umjetne inteligencije, otprilike polovica bi mogla imati koristi od toga jer AI potiče veću produktivnost, navela je Georgieva. “Za drugu polovicu, primjena umjetne inteligencije znači da ona može izvršavati ključne zadatke koje trenutno obavljaju ljudi, što bi moglo smanjiti potražnju za radnom snagom, dovesti do nižih plaća i smanjenog zapošljavanja”, napisala je, citirajući analizu MMF-a.
Zadatak za kreatore politika
Na tržištima u razvoju i zemljama s nižim prihodima mnoge zemlje nemaju pak infrastrukturu ili kvalificiranu radnu snagu za iskorištavanje prednosti umjetne inteligencije, što povećava rizik da bi tehnologija s vremenom mogla pogoršati nejednakost, spomenula je Georgieva, a korištenje umjetne inteligencije moglo bi povećati šanse za društvene nemire.
Postoje različiti scenariji, a ona ističe da će u većini njih umjetna inteligencija vjerojatno pogoršati ukupnu nejednakost, što je zabrinjavajući trend s „kojim se kreatori politika moraju proaktivno pozabaviti kako bi spriječili da tehnologija dodatno potakne društvene napetosti”. Blog je objavljen uoči održavanja Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) u Davosu u Švicarskoj, a ta će tema biti visoko na dnevnom redu skupa.
“AI će transformirati globalnu ekonomiju. Pobrinimo se da to bude od koristi čovječanstvu”, stoji na kraju bloga.