Apple obećaje da će njihova AI tehnologija biti sigurnija od konkurentske
Apple se ovog tjedna napokon pridružio velikoj utrci u industriji umjetne inteligencije, i to nakon što je mjesecima zaostajao za velikim rivalima poput Googlea, Microsofta i Mete. Tvrtka je predstavila niz proizvoda ojačanih AI-jem koje reklamira kao opciju koja je sigurnija i fokusiranija na privatnost od konkurencije.
Apple, koji se već godinama u Silicijskoj dolini želi pozicionirati kao tvrtka kojoj je najviše stalo do privatnosti i sigurnosti, na svojoj godišnjoj konferenciji WWDC u ponedjeljak je predstavio niz AI značajki među kojima su i transkripcija glasa, poboljšana Siri, bolje uređivanje fotografija, ali i integracija popularnog ChatGPT-ja u uređaje.
Apple kaže kako su nove značajke – dio šire vizije kompanije pod nazivom Apple Intelligence – osmišljene s “privatnošću u temeljima” i dodaju kako će se to postići zadržavanjem obrade podataka potrebne za ispunjavanje AI zadataka u uređajima korisnika koliko god je to moguće, umjesto da ih se šalje drugdje u cloud.
Mnoge tvrtke oslanjaju se na cloud za svoje AI usluge. To je sustav koji obavlja usluge poput obrade podataka, softvera i skladištenja na daljinu putem interneta, budući da ogromni zahtjevi energije i obrade, kao i činjenica da podaci potrebni za odgovaranje na upite znače da se oni ne mogu sakriti od pružatelja usluga na isti način na koji se to postiže sa šifriranim porukama.
Podaci obrađeni u cloudu po svojoj su prirodi ranjiviji na pristupe i iskorištavanje od podataka koji se obrađuju na samim uređajima, a iz Applea kažu kako će njihova AI značajke prioritizirati zadržavanje podataka na uređajima iskorištavanjem resursa poput baterije i snage obrade koje imaju na raspolaganju.
Neizbježno je da će neki AI zadaci zahtijevati više snage od one koje ima iPhone, Mac ili neki drugi Appleov uređaj, a iz tvrtke kažu kako su za te slučajeve osmislili novu metodu za čuvanje privatnosti pri slanju podataka u servere na cloudu.
Kažu kako će na te servere slati samo apsolutno nužne podatke, kako će ih na putu tamo šifrirati i neće čuvati niti koristiti nikakve podatke izvan onog što je nužno za ispunjavanje konkretnog zadatka, dodavši da će dopustiti nezavisnim istraživačima da ispitaju i potvrde sigurnost sustava.
Ovakav Appleov ulazak u AI ring ponovno je pokrenuo dugotrajnu debatu o sigurnosti podataka u Silicijskoj dolini. Za razliku od svojih konkurenata poput Alphabetovog Googlea, Mete ili Amazona, Appleu je manje stalo do prikupljanja korisničkih podataka budući da njihov profit uglavnom dolazi od prodaje uređaja kao što su iPadi, iPhonei ili MacBookovi. Zbog toga si Apple može priuštiti fokus na privatnost, iako su i oni ponekad bili na meti kritika aktivista.
Apple sada pokušava iskoristiti svoju reputaciju za privatnost i u pitanju umjetne inteligencije, obećavajući da neće koristiti podatke korisnika čak ni za kontrolu kvalitete i održavanje, što je inače standardna praksa. Jasno je da Apple privatnost želi koristiti kao ključnu točku kojom će se izdvojiti od konkurencije. Mnoge od konkurenata već su napale skupine za digitalna prava, ali i sami potrošači, zbog njihovog korištenja korisničkih podataka i AI značajki. Među njima su i Microsoft, kreator ChatGPT-ja OpenAI, Meta, Adobe i Google.
“Ne biste trebali biti prisiljeni predati sve detalje svog života u neko skladište na analizu u AI cloudu,” rekao je šef programiranja u Appleu, Craig Federighi u ponedjeljak, naglašavajući tako ključnu razliku između svoje tvrtke i njene konkurencije.
Elon Musk bio je toliko bijesan zbog odluke Applea da surađuje s OpenAI-jem da je zaprijetio kako će zabraniti Appleove uređaje na svojim kampusima. AI alate tvrtke opisao je kao “jezive uređaje za špijunažu” i ustvrdio kako suradnja s OpenAI-je predstavlja “neprihvatljivo kršenje sigurnosti.” U objavama koje su kasnije ispravili fact-checkeri na njegovoj vlastitoj društvenoj platformi X, Musk je rekao kako je “potpuno apsurdno” misliti da Apple može osigurati da će OpenAI štititi podatke korisnika i optužio kompaniju da “nemaju pojma što se zapravo s podacima događa nakon što ih predaju.” Musku ovo nije prvi put da se svađa s OpenAI-jem, čiji je bio suosnivač. Tvrtku je napustio zbog navodnih sukoba interesa, a posvađao se i s drugim suosnivačem Samom Altmanom. Musk je kasnije osnovao i ostao na čelu tvrtke xAI i predstavio chatbota Groka kao direktnog rivala popularnom chatbotu OpenAI-ja.
Autor originalnog članka: Robert Hart, Forbes
Link: Apple Promises AI Privacy: Here’s Why It Claims Its AI Tech Will Be More Secure Than Competitors
(Prevela: Nataša Belančić)