Zapleli ste se s parcelacijom poljoprivrednog zemljišta? Ovu su upute za vas
Parcelacija poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj uređena je Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Člankom 83. ovog zakona propisano je da se poljoprivredno zemljište koje se nalazi izvan granica građevinskog područja ne može dijeliti na katastarske čestice manje od 1 ha. Postoje neke iznimke.
Parcelaciju poljoprivrednog zemljišta provodi ovlaštena geodetska tvrtka na temelju parcelacijskog elaborata. To je postupak kojim se mijenja površina ili oblik čestice, što se upisuje u zemljišne knjige i katastar.
Obično se u postupku parcelacije jedna parcela dijeli na više dijelova ili se više parcela spaja u jednu veću.
Postupak parcelacije poljoprivrednog zemljišta
Parcelaciju izvodi ovlaštena geodetska tvrtka. Stručnjak tvrtke precizno snima parcelu. Potom se dobiveni podaci obrađuju i iscrtavaju te se na temelju toga izrađuje parcelacijski elaborat.
U naknadnom postupku izrađeni parcelacijski elaborat dostavlja se nadležnom katastarskom uredu koji ga pregledava i ovjerava. U slučaju parcelacije poljoprivrednog zemljišta, elaboratu je potrebno priložiti i suglasnost za diobu čestice. Suglasnost izdaje Agencija za poljoprivredno zemljište.
Nakon pregleda novo stanje poljoprivrednog zemljišta upisuje se u katastar i katastarski plan. Katastar zatim šalje obrasce za upis u zemljišne knjige, koji su sastavni dio parcelacijskog elaborata, na obradu u zemljišne knjige.
Ovim se obrascima u zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda upisuju promjene koje su upisane na česticama. Na taj način se stanje evidentirano u katastru usklađuje sa stanjem evidentiranim u zemljišnim knjigama.
Što se tiče vlasničkog statusa parcele, moguća je promjena uz dostavu ispravno popunjenih kupoprodajnih ugovora. Ugovori moraju biti priloženi parcelacijskom elaboratu. Bez ovog postupka parcelacijom se ne mijenja vlasnički status čestice.
Parcelacijski elaborat
Parcelacijski elaborat izrađuje ovlaštena geodetska tvrtka. Izrađen je na temelju uknjižbe parcele koju je izvršila stručna osoba tvrtke.
Sastoji se od dva elementa. Prvi element su grafički prilozi koji prikazuju katastarsko i stvarno stanje parcele. Drugi element su evidencije za katastar i zemljišne knjige. Izrađeni parcelacijski elaborat temelj je za promjenu stanja čestice u zemljišnim knjigama i katastru.
Također se koristi za stvaranje jedne ili više parcela u svrhu dobivanja hipotekarnog kredita, rješavanja imovinsko pravnih odnosa, kupnje ili prodaje nekretnine, diobe obiteljske imovine ili nasljedstva, ili stvaranja manjih građevinskih parcela.
Potrebni dokumenti
Za izradu parcelacijskog elaborata i predaju u katastar i zemljišne knjige potrebna je određena dokumentacija koja ne smije biti starija od šest mjeseci:
Trebat će vam:
– vlasnički list
– kopija katastarskog plana
– potvrda o namjeni zemljišta i suglasnost Agencije za čestice koje nisu građevne
– posjedovni list
Razlikuje se postupak parcelacije poljoprivrednog i parcelacije građevinskog zemljišta. Stoga se u nadležnom uredu za prostorno i urbanističko planiranje raspitajte nalazi li se vaša parcela na građevinskom ili poljoprivrednom zemljištu.
Istovremeno ćete morati dostaviti kopiju katastarskog plana.
Parcelacija poljoprivrednog zemljišta
Kao što smo uvodno napisali, parcelacija poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj uređena je Zakonom o poljoprivrednom zemljištu.
Člankom 83. ovog zakona propisano je da se poljoprivredno zemljište koje se nalazi izvan granica građevinskog zemljišta ne može geodetskim elaboratima dijeliti na katastarske čestice površine manje od 1 ha.
Od ovog propisa postoje dvije iznimke koje dopuštaju diobu poljoprivrednog zemljišta na katastarske čestice manje od 1 ha.
Prva iznimka je dioba poljoprivrednog zemljišta na temelju nasljeđivanja, a druga iznimka je dioba zemljišta prilikom izgradnje infrastrukturnih objekata, utvrđenih propisom kojim se uređuje prostorno uređenje. Dokument koji sadrži podatke o namjeni određenog zemljišta je lokacijska informacija.
Za uspješan proces parcelacije poljoprivrednog zemljišta također je potrebno ishoditi odgovarajuće dokumente da se zemljište nalazi izvan granica građevinskog područja. Ukoliko su dokumenti ispravni, parcelacijski plan se dostavlja na suglasnost i provedbu nadležnom uredu za katastar.