Njemački ministar otvoreno o dramatično lošem stanju gospodarstva
Njemačku preplavljuju loše vijesti o zdravlju njezina gospodarstva. Vlada je spremna oštro smanjiti svoju prognozu rasta, a vodeće gospodarsko udruženje čak upozorava na drugu godinu recesije i najveći pad u dva desetljeća.
Europska komisija oštro je smanjila prognozu rasta Njemačke za ovu godinu, s 0,8 posto na 0,3 posto. Budući da ona predstavlja motor euroekonomije, to će usporiti cjelokupno gospodarstvo starog kontinenta, javlja Forbes Slovenija.
Prema izvješćima stranih medija, očekuje se da će i vlada Olafa Scholza sljedećeg tjedna znatno smanjiti prognozu rasta – s 1,3 posto na samo 0,2 posto. Euroactiv navodi kako je ministar gospodarstva Robert Habeck rekao da je situacija “dramatično loša”.
Strukturni, a ne privremeni problemi
Ministar financija Christian Lindner nazvao je podatke o prognozi rasta “sramotnim i društveno opasnim”. Strani mediji prenose kako je za slučaj da ne poduzmu ništa upozorio da će Njemačka zaostati i postati siromašnija. Još u siječnju odbacivao je nagovještaje da je njegova zemlja ponovno postala “bolesnik” Europe. Tada je govorio da je samo malo umorna i da treba ‘šalicu kave’.
Kancelar Scholz, pak, pripisuje slabe gospodarske rezultate Njemačke hlađenju globalnog gospodarstva i inzistira na tome da Njemačka ostaje atraktivna lokacija za nove velike projekte nakon nedavne najave izgradnje novih tvornica za baterije, čipove, automobile i lijekove u Njemačkoj.
Kako piše Euractiv.com, stručnjaci već duže vrijeme upozoravaju da njemačko gospodarstvo ima strukturne, a ne samo privremene probleme. Konkurentnost njemačkog gospodarstva nagrizaju više cijene energije i viši porezi na dobit od globalne konkurencije, a tvrtke se žale na sve veći regulatorni i birokratski teret.
Habeck tako traži popuštanje dužničke kočnice i osnivanje fonda za subvencioniranje industrije s proračunom od 30 milijardi eura godišnje, no ta ideja zasad nema podršku u koaliciji. Ne postoji ni politički konsenzus za poreznu reformu, što je bio jedan od zahtjeva gospodarskih udruga u siječanjskom otvorenom pismu kancelaru Scholzu na temu reformi za gospodarsko buđenje u Njemačkoj.
Jedan od protuargumenata pomoći gospodarstvu je da će 40 kompanija s prve kotacije Frankfurtske burze – među njima sve najveće industrijske kompanije u zemlji – ove godine svojim vlasnicima isplatiti rekordnih 60 milijardi eura dividendi.
Pad dvije godine za redom rijetkost je za Njemačku
Vladina je prognoza još uvijek puno optimističnija od prognoze Udruge njemačkih gospodarskih komora (DIHK). Oni su u četvrtak upozorili da će najveće europsko gospodarstvo ove godine pasti za 0,5 posto, označavajući drugu godinu recesije i najgoreg pada u dva desetljeća.
Trećina ispitanika u istraživanju DIHK-a, provedenom među više od 27.000 tvrtki, očekuje pogoršanje poslovanja u idućih 12 mjeseci, dok samo 14 posto očekuje poboljšanje, jer visoke cijene energenata, birokracija, nedostatak kvalificiranih radnika i slaba domaća potražnja otežavati proizvodnju.
“Rastuće loše raspoloženje vidljivo je među tvrtkama”, rekao je čelnik DIHK-a Martin Wansleben u četvrtak u Berlinu, dodajući da će ovo biti tek drugi put u njemačkoj poslijeratnoj povijesti da gospodarstvo pada dvije godine zaredom. Kako navodi Reuters, to se prvi put dogodilo 2002. i 2003. godine, kada su dvije uzastopne recesije natjerale tadašnju vladu socijaldemokrata i Zelenih na uvođenje agresivnih reformi tržišta rada i socijalne sigurnosti, koje su Njemačku trebale podići na međunarodno zavidnu razinu konkurentnosti.
“Ovo je jasan alarm koji Njemačka i Europa moraju ozbiljno shvatiti”, upozorio je Wansleben.
Proizvođač autodijelova Continental ovaj je tjedan objavio da će otpustiti više od sedam tisuća zaposlenika u svom automobilskom odjelu, nakon sličnih poteza konkurentskog Boscha.