Neizvjesnost u Austriji oko ruskog plina koji teče i u Sloveniju
Austrijski trgovac naftom i plinom OMV upozorio je kako bi novi sudski presedan u Europskoj uniji mogao navesti ruskog plinskog diva Gazprom da prekine opskrbu zemlje. To bi imalo posljedice i za Sloveniju
Austrija je zbog svoje neutralnosti i prijateljskih odnosa s Rusijom održavala stabilnu opskrbu ruskim plinom preko plinovoda. Ruski plinski div Gazprom to je onemogućio europskim zemljama koje su iskazale kritičnost prema zemlji zbog rata u Ukrajini. No, austrijski trgovac plinom OMV sada upozorava na rizik obustave ruske opskrbe, prenosi Forbes Slovenija.
“OMV izvještava da je, kao vodeća tvrtka za marketing i trgovinu plinom, dužan obavijestiti energetsko tržište hitnom marketinškom porukom o svim radnjama koje bi mogle utjecati na njegovu sposobnost primanja plina od dobavljača”, objavila je tvrtka kasno u utorak.
Rizik za obustavu Gazpromove isporuke predstavlja nedavno donesena presuda stranog suda koju je dobila velika europska energetska kompanija, ali OMV nije objasnio o kojoj presudi ili tvrtki je riječ. “Ako bi se presuda izvršila protiv OMV-a, to bi zahtijevalo da OMV prenese svoja plaćanja prema ugovoru s Gazprom Exportom na tu europsku tvrtku (umjesto na Gazprom Export)”, objasnili su.
Na temelju odgovora Gazproma u sličnim situacijama, OMV smatra da bi izvršenje takve presude protiv OMV-a značilo prekid opskrbe Gazproma. To bi utjecalo na austrijsko plinsko tržište, iako tvrtka dodaje da bi zbog disperzije resursa u tom slučaju ipak mogla opskrbljivati svoje kupce plinom.
Bloomberg izvještava da je u proteklih sedam mjeseci Gazprom bio zaslužan za 80 posto cjelokupnog austrijskog uvoza prema dugoročnom ugovoru koji traje do 2040. godine.
Utjecaj na Sloveniju
Od početka rata u Ukrajini, Austrija je nastavila dobivati gotovo pa ugovorene količine plina od Gazproma, dok su isporuke mnogim drugim europskim zemljama drastično pale. Austrijanci polovicu plina koji stiže u EU dobivaju preko ukrajinske tranzitne mreže, jedine još funkcionirajuće plinske veze između EU i Rusije, osim Turskog toka.
To je važno i za Sloveniju. Iako njihov trgovac plinom Geoplin nakon uvođenja sankcija više ne dobiva izravne isporuke od ruskog Gazproma, Slovenija je lani dobrih 68 posto plina ipak uvezla iz Austrije.
Slovenija je prošle godine iz Alžira dobila nešto manje od trećine, odnosno 28,3 posto plina. Geoplin je s alžirskim Sonatrachom potpisao trogodišnji ugovor za 300 milijuna prostornih metara plina godišnje, čime nastoji diverzificirati svoje izvore opskrbe. Ovisnost Slovenije o ruskom plinu, unatoč nepostojanju izravnih opskrba, nedavno su istaknule i Europska komisija i Agencija za energetiku.
Slovenija plin kupuje od istočnoaustrijskog plinskog čvorišta Baumgarten, ali pouzdanih podataka o udjelu ruskog plina nema. U tim kupnjama na virtualnim trgovačkim mjestima, kažu u Geoplinu, nemoguće je utvrditi je li plin ruskog porijekla ili nije. Naime, radi se o plinu koji je prethodno uvezen u EU i ima EU podrijetlo. Prema procjeni Agencije za energetiku, udio ruskog plina u Sloveniji još je lani i početkom ove godine bio dominantan.