Dvoboj u noći: ruski snajperisti bore se protiv ukrajinskih dronova Baba Jaga

Aktualno Forbes 1. svi 2024. 08:15
featured image

1. svi 2024. 08:15

Svaki rat rađa mračne legende, a u ovom sukobu ruski vojnici strahuju od ukrajinskih dronova Baba Jaga koji lete noću, lebde iznad njihovih položaja i uništavaju tenkove i ubijaju vojnike, napadajući čak i vozila u pokretu.

Posljednjih mjeseci, ruski snajperisti počeli su ih rušiti, ali – kao i drugi maleni dronovi – Babe Jage brzo evoluiraju, a sada se pojavila i nova, još smrtonosnija verzija.

‘Ništa vas neće spasiti od Babe Jage’

Mali kvadkopteri efikasni su bombarderi za operacije po danu, ali veće verzije proizvode toliko buke i toliko su primjetne da ih se lako može spaziti i uništiti. Zbog toga ovi veliki ukrajinski dronovi gotovo uvijek imaju termalne kamere i koriste se noću. Rusi ih još uvijek čuju – zvuk opisuju kao onaj “motorne pile” – ali ne mogu ih vidjeti, čak ni kada krene bombardiranje. Ne čudi da su ovi dronovi postali simboli terora.

Ime Baba Jaga nije službeno, već je nadimak koji Rusi daju bilo kojoj letjelici s bombama koja napada noću. Originalna Baba Jaga, poznato je, vještica je iz slavenskog folklora koja jede djecu i leti noću.

Ime je prvi puta upotrijebljeno u ranim danima invazije, vjerojatno za dronove-bombardere R18 koje je proizvela skupina Aerorozvidka. Vrlo brzo je oko dronova stvorena čitava mitologija. Jedna priča kaže kako se dron može stuštiti prema zemlji i odnijeti ranjene vojnike hvataljkama nalik na pincetu.

Za razliku od drugih dronova, pričalo se kako je Baba Jaga u potpunosti otporna na bilo kakvo ometanje. Upitan donosi li njihovo elektronsko ratovanje rezultate, jedan ruski vojnik je odgovorio: “Za male dronove da, ali ništa vas neće spasiti od Babe Jage.”

Ruski kanal na Telegramu imena Frontline Tractor describes opisuje kako je jedina zaštita – ukopavanje. “Vojnici svoje strojeve ukopavaju u zemlju lopatama, krvavim rukama, kako bi zaštitili opremu od mina koje izbacuje to leteće čudovište.”

Jedan ruski medij izvijestio je kako dronovi Baba Jaga lete na visini od samo 30 metara, brzinom od 40 kilometara na sat.

Prošlog listopada ruske snage dobile su priliku proučiti jedan srušeni dron. Jedna od njegovih ključnih značajki bio je Starlinkov terminal postavljen na vrhu, što mu je omogućavalo satelitsku komunikaciju na velikim udaljenostima. Tu vrstu veze teško je prekinuti. Rusi tvrde kako je moguće omesti komunikacije s većim brojem ometača. Kada se to dogodi, dron se spušta – vjerojatno kako bi ponovno uspostavio vezu s postajom na tlu – nakon čega ga se može srušiti oružjem.

Analitičar OSINT-a DanielR objavio je svoju analizu ruskih otkrića na Twitteru, napisavši kako je elektronika drona sastavljena po dobrom standardu i, što je važno, u potpunosti ukrajinske proizvodnje, odnosno da nije rebrendirani kineski proizvode. Jedan od ruskih analitičara komentirao je: “Nikada nisam vidio toliko kompleksan proizvod kod naših developera… sam prijedlog da pokušamo nešto napraviti sami konstantno se odbija na svim razinama.”

Ni nakon dvije godine rata Rusi nisu uspjeli proizvesti ništa slično.

Dvije vrste dronova “Baba Jaga” okružene gomilom FPV dronova / FOTO: ARMY OF DRONES

Klan Baba Jaga

Ukrajina sada na raspolaganju ima zastrašujući broj raznolikih dronova za noćno bombardiranje, od kojih su mnogi lokalne izrade i ne zna im se službeno ime. Tu u i prenamijenjeni industrijski dronovi DJI Matrice 300, kao i Aerorozvodkini dronoi R18 i najmanje još dvije vrste koje se proizvode u velikim količinama: Kazhan 620 i nešto manji Vampir. U kolovozu 2023. godine, iz projekta Army of Drones (vojska dronova) objavljeno je kako na frontu šalju 270 dronova Vampir. Oni uglavnom koštaju oko 25.000 dolara, deset puta više od drona tipa Mavic, ali s mnogo većim kapacitetima za bombe.

Rusi bi sve ove dronove stavljali pod ime Baba Jaga, iako oni imaju veliki spektar različitih sposobnosti po pitanju brzine, dometa i elektronike. Neki mogu bacati čak šest minobacačkih bombi, prilagođavajući ciljanje tako da druga ili treća uglavnom pogode metu, dok drugi mogu izbaciti protutenkovsku minu TM-62.

Ti nevidljivi neprijatelji imaju zastrašujući učinak, pogotovo zato jer su toliko otporni na ometanje. Kavezi i mreže koje mogu zaustaviti manje dronove ne služe ničemu kada se u njih iz zraka zabija mina teška devet i pol kilograma.

Rusi su pronašli dva načina za zaustavljanje Baba Jaga: FPV presretačima i snajperima. FPV dronovi s noćnim kamerama napadaju Babe Jage u kamikaza-stilu, a upravo zbog toga bombarderi sada imaju pratnju od nekoliko manjih dronova koji ruše presretače.

Svaki ruski pješački vod ima tim snajperista, obično naoružanih puškama SVD ili moderniziranim SVDM. Originalna puška SVD u upotrebi je još od 1963. godine, to je poluautomatsko oružje dometa preko 800 metara. Barem neki ruski snajperisti opremljeni su termalnim kamerama što znači da za razliku od drugih vojnika imaju barem kakve-takve šanse za uspješno rušenje Baba Jaga.

Rušenje snajperima

Rusi snimke tih rušenja objavljuju na društvenim meidjima, dok su u nekim slučajevima objavljeni samo rezultati srušenih dronova. Snajperisti donose rezultate, što znači da Ukrajinci moraju osmisliti protumjere. Dmitrij Rogozin, ruski senator koji je nekoć bio na čelu ruske NASA-e, a bio je i aktivan u startupovima za vojnu tehnologiju, kaže kako Ukrajina sada ima neprimjetne Babe Jage.

Tiha smrt

Rogozinovu objavu prenio je WarTranslated prije tjedan dana, a u njoj se tvrdi kako sada postoji i nova, tiha Baba Jaga:

“Neprijateljski dronovi ne dolaze sprijeda, već straga. To je znak da im je domet sve veći. Primijetili smo ih samo uz pomoć noćnih kamera postavljenih oko naših položaja. Ti dronovi bili su nečujni, ali jasno vidljivi na termalnim kamerama na udaljenosti od nekoliko kilometara.”

Rogozin kaže kako dronovi nisu srušeni, tvrdeći kako “proučavamo njihove navike, rute i taktike… najvažnije je da ih ne srušimo, već da ubijemo njihove pilote tako što ćemo otkriti gdje se skrivaju.” Drugo objašnjenje, naravno, jest da oni jednostavno nisu uspjeli srušiti Babe Jage.

Tehnologija utišavanja rotora i propelera već je dobro poznata, ali za nju se često plaća cijena u efikasnosti. Tiha verzija dronova vjerojatno ima manji domet od standardnih modela, zbog čega je vrlo zanimljivo da su takvi dronovi uspjeli prići ruskim položajima iz pozadine.

Ranije je Rogozin pisao kako Babe Jage također prate drugi dronovi, koji reagiraju na vatru: “Kada je top ZU-23 za protuzračnu obranu počeo pucati na dronove nekoliko kilometara dalje od nas, sve ukrajinske skupine dronova prekinule su svoj let i odmah krenule prema otkrivenoj meti i sustavno ju uništile.”

Rat dronovima postaje sve kompliciraniji. Kako obrana sve uspješnije ruši neprijateljske dronove, piloti sve više rade na neprimjetnosti. U budućnosti bi Baba Jaga mogla imati samo jedan zadatak: otkriti položaje ruske obrane kako bi ona mogla biti neutralizirana.

Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
Link: Duel In The Dark: Russian Snipers Battle Baba Yaga Drones
(Prevela: Nataša Belančić)