Pogledajte novu vrstu ukrajinskog FPV drona za napad na rusku protuzračnu obranu

Aktualno Forbes 13. tra 2024. 15:07
featured image

13. tra 2024. 15:07

Nova vrsta ukrajinskog FPV drona dugog dometa uništava ruske mobilne sustave za protuzračnu obranu. Veći domet ove vrste oružja znači da Ukrajinci na raspolaganju imaju mnogo više meta, što oni i iskorištavaju uništavajući skupu opremu prije no što ju Rusi mogu premjestiti na sigurno.

To novo oružje nazvano je Ukrolancet jer ima sličnu svrhu kao i opasni ruski kamikaza-dronovi Lancet. Ipak, ukrajinske verzije vjerojatno će se pojavljivati u mnogo većim brojevima.

Napadački dronovi

Ova nova vrsta drona prvi put je spomenuta u objavi na službenom profilu skupine Koritsia na Telegramu. Ta skupina bori se na istočnoj fronti u Ukrajini, a u objavi od 9. travnja uz video stoji: “Izviđanjem područja oko naselja Zorja primijećen je neprijateljski sustav protuzračne obrane 2S6 Tunguska. Eksplozivni RAM X poslan je na detektiranu metu. Meta je nepopravljivo oštećena u napadu.”

Nekoliko sličnih napada pokazuje se u novoj videokompilaciji ukrajinskog SBU-a koja prikazuje uništenje raznih sustava protuzračne obrane. Dva vozila s lanserima Buk, vozilo s radarom Buk, dva sustava Tor, Strelu-10 i još jednu Tungusku. To su više-manje svi ruski mobilni sustavi, a video ih je sve uključio vjerojatno kako bi se naglasilo da ih ništa ne može zaustaviti. Ovo je skupa oprema koju će u ratu biti teško, a možda i nemoguće zamijeniti.

Još jedan video, ovaj put od 10. travnja, prikazuje uspješan napad na ruski mobilni sustav za elektronsko ratovanje Borisoglebsk-2 koji očito nije uspio omesti niti napadački dron niti dron koji je snimao napad.

Ovdje ima nekoliko zanimljivosti. Prva je ta da je Tunguska opremljena radarom koji bi trebao rušiti dronove, a uništili su ju upravo ukrajinski dronovi. To nije neobično: detaljan ruski izvještaj iz 2020. godine naglašava kako je njihova taktička protuzračna obrana gotovo beskorisna protiv malenih meta.

Drugi detalj je samo ime drona. RAM X sugerira da se radi o ažuriranoj verziji drona RAM II kojeg izrađuje ukrajinska kompanija CDET. Kompanija proizvodi iznimno uspješne dronove za izviđanje Leleka-100 koji mogu letjeti preko dva sata, što ih čini vrijednim resursom za dugotrajnije izvidničke misije.

RAM II je predstavljen još 2018. godine, kada se nudio za izvoz, ali interes je bio malen. Dron ima domet od 30 kilometara, može nositi bojevu glavu od tri kilograma i napadati s nevjerojatnom preciznošću. On nije viđen u ovom sukobu, a čini se kako je dizajn modificiran u novoj verziji.

Ukrajinska stranica za vojne vijesti Mil-In-UA naglašava kako snimke napada imaju iste crveno-zelene elemente za nišanjenjeveć viđene u demonstracijama RAM-a II, što samo pojačava vezu.

Treći element koji valja primijetiti jest da je sam dron na videu gotovo nevidljiv. Za razliku od Lanceta kojeg se lako primijeti u snimkama zbog prepoznatljive bijele siluete i krila, RAM X je mnogo teže primijetiti. Iz onoga što jest vidljivo, dron izgleda kao konvencionalna letjelica s jednim parom krila.

Ukrolancet

Ruski Lancet proizvodi podružnika Kalašnjikova, ZALA, a on je jedna od velikih priča o uspjehu u dosadašnjem sukobu. Ovo oružje od 12 kilograma ima domet od preko 40 kilometara i pokazalo se nevjerojatno efikasnim u uništavanju tenkova, artiljerije i drugih meta. Njegovo glavno ograničenje jest da se proizvodi uglavnom u malenim brojkama, navodno zato jer je Ukrajina dronom napala tvornicu koja proizvodi ključne komponente. Uz to, postoje i pitanja o efikasnosti softvera za nišanjenje, budući da je zabilježeno mnogo promašaja.

Zbog toga su se svi pitali gdje je ukrajinski ekvivalent Lanceta. Ukrajina je koristila maleni broj uvezenih američkih dronova Switchblades, kao i poljskih Warmatea i nekoliko vlastitih verzija, ali one nisu imale mnogo utjecaja. Ukrajinski FPV dronovi definitivno su efikasni, ali potrebno im je nešto duljeg dometa.

U veljači ove godine je ministar digitalne transformacije Mihailo Fedorov izjavio kako se proizvode čak dvije ukrajinske verzije Lanceta i kako će se uskoro početi koristiti. Te verzije uključuju termalno navođenje, što znači da mogu pogoditi mete čak i ako su one zaštićene ometačima.

RAM X je vjerojatno jedna od tih verzija, a u razvoju su još dvije.

Svo to oružje nudi slične sposobnosti kao i sveprisutni FPV kamikaza-dronovi, ali s mnogo većim dometom. I dok Lancet navodno stoji 30.000 dolara, Ukrolanceti se proizvode za samo djelić te cijene i u mnogo većim količinama. Čak i drugi dizajneri dronova u Rusiji vjeruju kako je Lancet debelo preskup, no proizvođači drona imaju dobre veze u ruskom ministarstvu obrane.

STE – SpetsTechnoExport

I dok FPV dronovi obično imaju domet od 10 kilometara, ponekad i dvostruko više, Ukrolanceti mogu dosegnuti 50 kilometara i više, ovisno o komunikaciji. To je domet HIMARS-a, a znači da Ukrajinci mogu pogoditi ruske mete poput artiljerijskih i protuzračnih sustava koji su normalno daleko izvan dometa FPV dronova. Motiv za napadanje sustava za protuzračnu obranu prije ostalih vjerojatno leži u njihovoj vrijednosti: jedan Tor stoji oko 24 milijuna dolara. Pitanje je može li Rusija zamijeniti takve sustave.

Napadi dugog dometa zahtijevaju dobre obavještajne informacije, a čini se da ih Ukrajina ima napretek: od podataka koje dobiva od SAD-a i drugih saveznika koji imaju čitav niz satelitskih i drugih sustava za prikupljanje informacije, no potreba za tim podacima bit će veliki ograničavajući faktor za druge snage koje će koristiti ovakvo oružje u budućim sukobima.

Kada je Ukrajina ranije imala kapacitete za napade duljeg dometa, Rusija je bila prisiljena povući svoje snage. Sustavi HIMARS uništili su mnoga ruska skladišta oružja i vojne centre prije nego su oni pomaknuti izvan dometa. FPV dronovi znače da su ruski tenkovi na nekim dijelovima fronte navodno bili povučeni nekoliko kilometara dalje od fronte kako bi izbjegli uništenje.

Mogu li artiljerijski i sustavi protuzračne obrane još uvijek raditi svoj posao ako ih se mora čuvati daleko od fronte i pomicati naprijed samo kada su potrebni? S obzirom na to koliko su vidljiva vozila u pokretu, hoće li biti napadnuta svaki put kad krenu u akciju? Ukrajina počinje koristiti svoje Ukrolancete, a to znači da ćemo polako početi dobivati odgovore na ta pitanja u ovom velikom ruskom ruletu.

Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
Link: Ukrolancet Drones Blitz Russian Air Defenses
(Prevela: Nataša Belančić)