Kako izgleda proizvodnja oružanih sustava za dronove u jednom ukrajinskom startupu

Aktualno Forbes 5. tra 2024. 12:13
featured image

5. tra 2024. 12:13

Ove godine Ukrajina će proizvesti više od milijun dronova, a uvesti još najmanje toliko. Većina njih bit će FPV “kamikaza” dronovi, dok će drugi služiti kao bombarderi. Forbesov suradnik donosi pogled u Steel Hornets, ukrajinski startup, kojeg predstavlja kao “privatnog proizvođača oružanih sustava za letjelice bez posade”.

To stvara ogromnu potražnju za novim streljivom za dronove, a tu potražnju ispunjavaju startupovi kao što je ukrajinski Steel Hornets.

Steel Hornets je “privatni proizvođač oružanih sustava za letjelice bez posade,” odnosno tvrtka koja proizvodi bombe za dronove i šalje ih direktno korisnicima. Tvrtka je nevjerojatno uspješna, a osmislili su čitav niz inovativnih rješenja u konzultacijama s pilotima dronova na fronti. Ne bi ih se smjelo miješati s tvrtkom Wild Hornets, također iz Ukrajine, koja proizvodi same dronove.

Artiljerija za Ukrajinu košta oko 2.000 dolara po komadu. Streljivo Steel Hornetsa mnogo je jeftinije, a još uvijek može uništavati tenkove i druge mete. Steel Hornets ima mnogo drugačiji pristup od tradicionalnih proizvođača oružja. Može ih se opisati kao neku vrstu Amazona za streljivo za dronove: umjesto da ispunjavaju ogromne vladine ugovore, oni šalju ogroman broj malih pošiljki maloprodajnim kupcima. Upravo taj pristup možda je jednako revolucionaran kao što je u početku bio i Amazonov.

FOTO: Steel Hornets

Ovo nisu tipične granate

FPV “kamikaza” dronovi obično su opremljeni bojevim glavama granata na raketni pogon. Već preko šest desetljeća 85-milimetarska raketa PG-7 koristi se u ratovima po čitavom svijetu, od Vijetnama, preko Somalije do Afganistana. Iako se proizvodi u velikim količinama, zalihe nisu beskonačne: nedavni video objavljen u Ukrajini prikazuje raspakiravanje raketa PG-7 originalno proizvedenih 1968. godine.

Te bojeve glave postaju sve rjeđe. Iako su iznimno efikasni protiv oklopnih vozila, FPV dronovi sve više se koriste za napade na pojedine ruske pješake. Piloti žele nešto s jačim efektom.

Mali kvadkopteri opremljeni bombama, najčešće dronovi DJI Mavic, generalno su naoružani modificiranim granatama. Na početku je najčešća bomba bila modificirana ruska 30-milimetarska Vog-17, koja se obično ispaljuje iz bacača granata, ali to nema nikakvog efekta protiv oklopnih vozila, a za nanošenje štete trupama potrebno je precizno ciljanje. Dronovi često izbacuju ručne granate, uključujući stare ukrajinske F-1. Jedna od najboljih bombi za dronove je takozvano ‘Zlatno jaje’, američka 40-milimetarska granata M433.

Nijedna od njih nije dizajnirana za izbacivanje iz drona. Vojnici ih moraju modificirati na terenu kako bi one mogle funkcionirati kao zračne bombe, ali to nije 100 pouzdano.

Postoji i čitav niz bombi za dronove kućne izrade, od kojih neke koriste – limenke za pića, a naprednije verzije imaju rep proizveden 3D printanjem. Tu su i improvizirane zapaljive naprave, Molotovljevi kokteli i termobarično eksplozivno oružje.

Piloti dronova žele nešto jeftino i pouzdano, nešto čega mogu dobiti u velikim količinama bez potrebe za naknadnim kompliciranim radom. Upravo to pruža Steel Hornets: veliki izbor naoružanja za dronove, male i velike bombe za kvadkoptere, kao i izbor bojevih glava za FPV “kamikaza dronove”.

Ipak, postoji jedna mana.

Steel Hornets streljivo prodaje bez eksplozivnog punjenja i detonatora, što ih čini sigurnima za rukovanje i distribuciju poštom i Steel Hornetsu omogućava da pilote opskrbljuje brzo i efikasno, gdjegod oni bili.

Piloti na streljivo pričvršćuju standardne detonatore MD5M ili KD8A i plastični eksploziv.

Glasnogovornik startupa kaže kako se eksploziv obično nabavlja iz drugog streljiva ili zaliha za rušenje zgrada. Tvrtka traži i druge načine na koje korisnici mogu nabavljati eksploziv. Komercijalni plastični eksploziv stoji samo nekoliko dolara po kilogramu i ne diže značajno cijenu streljiva.

Logično je zapitati se što točno Steel Hornets prodaje. Uostalom, nisu li najbitniji dijelovi bombe upravo eksploziv i detonator?

Steel Hornets proizvodi tri vrste bombi za dronove: za tenkove i druga oklopna vozila, za vojnike, i one koje mogu služiti objema funkcijama. Sve tri imaju zahtjevan dizajn, i proizvodnja Steel Hornetsa nudi veliku prednost u odnosu na improvizirane alternative s fronte ili garaža.

Ova tvrtka značajno se razlikuje od konvencionalnih kompanija za proizvodnju oružja. Oni ne koriste teške strojeve ili bakrene čahure za granate, već lagane kompozite i 3D printanje. Tradicionalnim kompanijama trebaju godine i milijuni dolara za razvoj novog dizajna, dok Steel Hornets svoje proizvode mogu proizvesti u samo nekoliko tjedana i uz iznimno malne budžet.

Tržište se mijenja vrlo brzo. “Nosači postaju sve veći,” kaže glasnogovornik tvrtke. “A flota dronova-zrakoplova brzo se razvija.”

Jednako kao što maleni, agilni dronovi počinju izgledati kao budućnost rata, maleni, agilni dobavljači mogli bi postati budućnost nabave za obranu. A Steel Hornets, sa svojim rastućim iskustvom u najtežim zamislivim uvjetima, pokazuju put.

Autor originalnog članka: David Hambling, viši suradnik Forbesa
Link: Steel Hornets: Inside Ukraine’s Amazon For Drone Bombs
(Prevela: Nataša Belančić)