Francuzi zabrinuti zbog ukrajinskih tvornica peradi u Hrvatskoj
Francuska organizacija Anzol izrazila je zabrinutost zbog tvornica peradi koje dva ukrajinska poduzetnika grade u Hrvatskoj. Upozoravaju kako su one prijetnja francuskoj proizvodnji i modelu obiteljskih farmi u Europi, a tvrde i da ti projekti ne idu u smjeru strateških opredjeljenja Europske unije poput smanjenja upotrebe antibiotika i emisije CO2.
Francuska organizacija za peradarsku industriju Anzol, zabrinuta je zbog planova dvije ukrajinske kompanije za gradnju giga-peradarskih farmi u Hrvatskoj. Kako javlja Poultry World, Ti projekti povećat će proizvodnju peradi u Hrvatskoj s 45 na 235 milijuna komada godišnje. (UPDATE – 11.6.: Podatak o broju peradi je ispravljen sukladno originalnoj objavi organizacije.)
Forbes Hrvatska već je izvještavao o ukrajinskim poduzetnicima koji se planiraju baviti peradarstvom u Hrvatskoj. Njihove pozadinske priče dosta se razlikuju.
Jurij Kosiuk vlasnik je tvrtke MHP i iza sebe ima godine iskustva u prehrambenoj industriji. Na hrvatsko tržište ušao je preuzimanjem slovenske Perutnine Ptuj koja pogone ima i u Hrvatskoj. Najavljivalo se kako posao u Hrvatskoj planira širiti ulaganjem od 350 milijuna eura. Europski uzgajivači peradi do sada nisu bili zadovoljni njegovim ukrajinskim pogonima jer je profitirao na njihovu štetu. Radna snaga mu je bila jeftinija, a bio je u povlaštenoj poziciji jer u Ukrajini nije morao zadovoljiti određene europske norme.
Andrii Matiukh u Hrvatskoj je poznat, ali ne po hrani nego po kladionicama. Peradarsku tvrtku u Hrvatskoj nazvao je Petrinja Chicken Company. Hrvatski peradari nisu optimistični oko njegovog dolaska. Predsjednik Odbora za peradarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Dražen Ćurila i vlasnik peradarske tvrtke Luneta misli da će oni dugoročno nanijeti štetu hrvatskom peradarskom sektoru.
Anvol: Ta piletina uzgajat će se suprotno svih načela EU
“Projekti u Hrvatskoj nedvojbeno će dovesti do vala piletine koja se uzgaja u suprotnosti s očekivanjima potrošača i svim načelima Europske unije. Ove ptice, koje će doći s vrste farme peradi kakve ne postoje u Europi, prijetnja su francuskoj proizvodnji i modelu obiteljskih farmi u Europi. Štoviše, niska cijena konkurencije na francuskom nacionalnom tržištu djelovat će kao daljnje ograničenje prehrambenog suvereniteta naše zemlje,” navodi Anvol.
Anvol navodi kako MHP u Hrvatskoj plaira želi izgraditi 200 staja za osam milijuna kokoši. Na potpuno integriranoj lokaciji nalazit će se vlastita valionica, tvornica stočne hrane, klaonice, smještaj za radnike i drugi objekti.
Uoči europskih izbora od vlasti Europske unije, kao i od kandidata za njezin parlament, traže da ovim projektima ne dodjeljuju nikakva europska sredstva. Francuska organizacija ističe da je od 2008. MHP već dobio ukupno 400 milijuna eura od Europske razvojne banke za razvoj u samoj Ukrajini.
„Ovi novi projekti daleko su od strateških opredjeljenja Europske unije u pogledu poljoprivrede, poput smanjenja upotrebe antibiotika i emisije CO2, kao i od francuskog obiteljskog modela s odgovornom poljoprivredom i angažmanom za uravnoteženo nagrađivanje uzgajivača,” navodi Anvol. “Od proizvodnje stočne hrane, valionice, uzgoja, klanja životinja i njihove prerade, ove tvrtke sve svoje aktivnosti koncentriraju i centraliziraju na jednoj XXL lokaciji kako bi maksimalno smanjile troškove proizvodnje. Čineći to, oni će stvoriti veliku prijetnju za cijelu francusku peradarsku industriju,” zaključuje Anvol.