Komentar Đurđice Klancir: Prokletstvo jednog resora i političke igre s energetikom

featured image

9. svi 2024. 15:56

Još nisu poznati svi detalji kako bi trebala izgledala nova vlada koju će formirati Andrej Plenković uz pomoć Domovinskog pokreta, ali jasno je rečeno da će se sadašnje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja rascijepiti i da će, po svemu sudeći, značajniji dio – dobiti Domovinski pokret. Izgleda ja je Plenković zaboravio na racionalizaciju koju je obećavao u vrijeme stvaranja megaministarstva, a energetiku kao da je čuvao nesređenom za one koji je žarko žele “srediti” po svojoj mjeri

Sjećate li se kako je obrazlagano spajanje gospodarstva i energetike kada je Andrej Plenković formirao vladu prije četiri godine? Tvrdilo se da je „brojka od 15, 16 ministara europski prosjek“, a da je spajanje ministarstava funkcionalno, da donosi racionalizaciju. „Ideja je funkcionalno spojiti ministarstva čije resore je ponekad teško arbitrirati i lakše je kad to radi jedan ministar, nego da se ide u mukotrpne pregovore i da premijer mora arbitrirati“, pojasnio je tada Zvonimir Frka Petešić, kao desna ruka Andreja Plenkovića.

I nastalo je megaministarstvo koje je preuzeo političar u usponu, Tomislav Ćorić, do tada ministar zaštite okoliša i energetike, a k njemu se sljubilo ministarstvo gospodarstva koje je u ranijoj Vladi vodio Darko Horvat. Iako je Tomislav Ćorić bio kadar od najvećeg povjerenja, povezan s Plenkovićem preko važne linije (Mate Granić), iako se pamte njegove laskave izjave o premijeru, primjerice, da je Batman i Supermen u jednom – izdržao je na tom mjestu samo dvije godine. Nagrađen je, doduše, sjajnom pozicijom viceguvernera u HNB-u, i izmaknuo se ispod medijskog radara, ali ostat će zabilježeno da je tijekom njegove dvije godine, a i ranije – dok je bio „samo“ ministar zaštite okoliša i energetike, bio najviše prozivan upravo zbog problema iz tog segmenta svog resora. Ostalo je zabilježeno, primjerice, da je njegov bivši pomoćnik Domagoj Validžić u svojoj obrani pred istražnim tijelima, kao osumnjičenik u slučaju Vjetroelektrana (onom zbog kojeg je uhićena Josipa Rimac) tvrdio da je ministar „sve znao“.

Kobno megaministarstvo

A onda je došao Davor Filipović na čelo nesumnjivo teškog megaministarstva i najavio sređivanje stanja, no ni on nije dočekao službeni kraj mandata Vlade – smijenjen je zbog afere Mreža, nakon što je otkriveno da je njegov savjetnik Jurica Lovrinčević dogovarao oglašavanje u medijima koji su zauzvrat trebali afirmativno pisati o njihovom ministarstvu. I opet je najveća drama bila oko energetike. Da ne ulazimo u detalje, bilo je to vrijeme kada je državu potresala afera INA – jer je otkriveno da je menadžer iz strukture tvrtke povezan s HDZ-om, Damir Škugor, organizirao preprodaju plina u kojoj je tvrtka pretrpjela štetu od otprilike milijardu kuna, a zaradile su privatne tvrtke, njegove i njegovih ortaka. Odvijala se i drama s formiranjem zaštitne cijene plina preko Here – jer je ključan veliki dobavljač, PPD, bio nezadovoljan osmišljenom metodologijom, a onda je uslijedila i afera Plin za cent – u kojoj je HEP nagomilao zalihe jeftinog plina, a onda je uslijedila „rasprodaja“ privatnim tvrtkama (u lipnju prošle godine 63 posto jeftinog plina iz HEP-a kupila je tvrtka PPD). Bilo je napeto i oko Petrokemije: suvlasnici, kombinacija PPD-INA, bili su nezadovoljni držanjem Ministarstva, a u jednom od šifriranih obraćanja ministar Filipović spomenuo je i legendarni naziv – predatori.

Mnogo toga iz resora energetike nije riješeno u vrijeme Davora Filipovića. Dio problema je naslijedio iz Ćorićevog vremena, Hera je ostala s nesređenom upravom, vrlo ograničeno funkcionalna, Hrote je ostala obezglavljena nakon što je otišao u mirovinu Boris Abramović, a njegov zamjenik, Darijan Budimir je izabran već drugi put za v.d. na šest mjeseci. Dugogodišnji moćan predsjednik HEP-a, Frane Barbarić, podnio je ostavku i postao savjetnik, a njegov nasljednik, Vice Oršulić je također v.d., a u Upravi je i dalje ostao Tomislav Šambić – za kojeg je otkriveno da je povoljno kupio stan od ključnog igrača na energetskoj sceni, Pavla Vujnovca.

A onda je pred izbore megaministarstvo preuzeo Damir Habijan, HDZ-ovac iz Varaždina koji se ranije nije posebno bavio ni gospodarstvom niti energetikom i bilo je posve jasno da on samo „tehnički“ treba držati da se sustav ne raspadne do izbora.

Uostalom, i u vrijeme Ćorića i u vrijeme Filipovića i Habijana – energetikom se bavio državni tajnik Ivo Milatić, za kojeg je Habijan, uoči imenovanja, naglasio da se njime on osobno ni ne može baviti – jer državne tajnike direktno bira Vlada.

Milatić kao čuvar i spojka

Dakle, i za ovu garnituru Vlade, koja upravo nastaje u pregovorima između HDZ-a i Domovinskog pokreta, energetiku je „čuvao“  – Ivo Milatić, Hvaranin koji uz sve obaveze u Ministarstvu stigne razvijati i biznis s vinima, a kao što je pisao N1 – zanimljivo je da mu se dogodio procvat poslovanja posebno kada je počeo surađivati s Konzumom, trgovačkim lancem u vlasništvu Fortenove, koja je, kao što je poznato, također u vlasništvu energetskog mogula Pavla Vujnovca. Ivo Milatić je još uvijek i pod lupom Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa zbog partija u Mintu, gdje se družio s najvećim igračima iz područja obnovljivih izvora energije. Forbes Hrvatska je pak prije nekoliko dana objavio da su upravo oni u proteklih nekoliko mjeseci dobili najviše dozvola za sunčane i vjetroelektrane.

Cijela ta prilično nedovršena i ranjiva situacija u području energetike, sve nesređene kadrovske križaljke u Heri, Hroteu i HEP-u, uz snažnu dominaciju državnog tajnika Milatića, zapravo su ostavština dosadašnjeg i bućeg premijera Andreja Plenkovića.

A ima i tragova još iz vremena Vlade Zorana Milanovića, koji je energetiku prepustio koalicijskom partneru, HNS-u, odnosno Ivanu Vrdoljaku, koji je utabao mnoge staze kojima su nastavili kročiti njegovi nasljednici i pripomogao stvaranju najmoćnije energetske kompanije, PPD. A i on se u povijesnom preokretu pripojio HDZ-u.

No, je li Andrej Plenković bio u prilici postaviti neke druge strandarde? Naravno da je, ali – nije.  Nakon redanja nekoliko ministara, nema sumnje da je on bio taj koji se time ili nije htio baviti, ili je htio ostaviti tako – nesređeno, labilno i podložno utjecajima ključnih energetskih lobija u državi.

A sada se i napušta priča o racionalizaciji Vlade, o tome da je super spojiti sve u jedno, da je praktičnije za upravljanje – i sada opet sve ide na dva dijela. Pri čemu jedan od dijelova, po svemu sudeći, važniji dio gdje je i energetika – ide Domovinskom pokretu.

Radićeva stara želja

Od kada se formirao Domovinski pokret, još uoči prošlih parlamentarnih izbora 2020. godine, glavni kreator Mario Radić nije krio da im je cilj ući u vlast, formirati vladu, i da ih posebno zanima resor gospodarstva, energetike, poljoprivrede. Tada je, doduše, govorio da želi formirati vladu s HDZ-om bez Andreja Plenkovića, ali je izgleda u međuvremenu odustao od tog uvjeta. Dodali su u međuvremenu još nešto više radikalnog desnog naboja, inzistiranje na izbacivaju SDSS-a, ali i forsiranje demografske obnove po njihovom receptu – ali kontinuitet interesa za energetiku i gospodarstvo nije nestao.

Mario Radić je, uostalom, blisko surađivao s najmoćnijim igračem iz područja energetike, Pavlom Vujnovcem, još iz ranih poduzetničkih dana. U razgovoru za Jutarnji list rekao je u vrijeme početka svog političkog projekta da su „on i prijatelji” pomogli Pavlu Vujnovcu na početku njegove karijere da nađe posao u PPD-u na prodaji plina (Vujnovac doduše u javnim istupima to nije nikada ni potvrdio niti demantirao, a za Tportal je izjavio da u PPD-u u Vukovaru zaposlio putem natječaja). Također, Vujnovac je u zadnje vrijeme u svojim rijetkim javnim istupima govorio da on i Radić ne dijele ista politička uvjerenja.

No, nema sumnje da jesu i još uvijek blisko poslovno surađuju. Zajedno su u vlasničkoj strukturi Pevexa. Radić u Zagrebu ima stan u istoj nekretnini s dvojicom Vujnovčevih menadžera (a s njima je u kombinaciji i visokorangirani djelatnik SOA-e).

Sukob interesa? Ili to više nije bitno?

Neslužbeno se već piše da će upravo Mario Radić biti i potpredsjednik nove vlade, i da će on osobno dobiti taj dio resora koji će nastati novim cijepanjem Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. No, još je rano da bi se to znalo sa sigurnošću. Uostalom, prije izbora je i jedan od lidera DP-a, Stipe Mlinarić Ćipe govorio da Radić ne može preuzeti resor gospodarstva – jer bi to bio sukob interesa. Jer činjenica je da je on svo ovo vrijeme svog političkog angažmana ostao aktivan u svim svojim tvrtkama, da je kombinirao biznis i politiku, a njegov kum je postao i vlasnik Z1 televizije koja je odradila značajan posao afirmacije stranke – na toj je televiziji jedan od najvećih oglašivača upravo tvrtka Pevex.

Mario Radić, kreator Domovinskog pokreta, osoba koja ga je održala i uzdigla na novu razinu i nakon odlaska Miroslava Škore, a i danas, neovisno o tome što je predsjednik Ivan Penava, dominantno određuje smjer stranke – bit će ključna osoba oko kreiranja omjera snaga u vladi koja nastaje u kombinaciji HDZ-a i DP-a.

Ako i on osobno neće biti u ministarskoj fotelji novonastalog ministarstva, bit će tu negdje – na ‘halo’.

Sve ono što je strateški ostalo neriješeno u području energetike i gospodarstva u vrijeme dosadašnje HDZ-ove vlade sada će sigurno biti usmjereno uz pomoć Marija Radića i svih njegovih moćnih kontakata koje donosi u miraz sa sobom u novu Plenkovićevu vladu.

A sve to će omogućiti Andrej Plenković osobno.