Končar EI nudi otkup do 100 posto dionica ovisnog društva, Darinku Bagi bi skoro moglo sjesti 100 tisuća eura

Aktualno Gordana Grgas 11. sij 2024. 06:58
featured image

11. sij 2024. 06:58

U tvrtki Končar-Električna vozila malo manje od 25 posto dionica drže fizičke osobe, sadašnji i bivši zaposlenici, nakon što je 2007. godine proveden program radničkog dioničarstva. Matica Grupe Končar drži 75,04 posto i sada je zainteresirana za otkup ostatka, a kako doznaje FORBES Hrvatska, po dionici nude 53,26 eura. Dio malih dioničara je nezadovoljan cijenom, a prihvati li je, bivši šef Končara Darinko Bago za svoj bi udjel mogao dobiti oko 100 tisuća eura

Pozivajući se na aktualnu strategiju okrupnjavanja vlasničkih udjela u društvima koncerna te odluku Uprave i Nadzornog odbora, Končar EI je potkraj prošle godine obavijestio manjinske dioničare da je zainteresiran za otkup do 100 posto dionica u Končaru-Električna vozila, no još nije objavljeno kakav je interes ta objava konkretno izazvala. 

Končar EI, kao matica Grupe Končar, trenutno drži 75,04 posto udjela u vlasništvu Končara – Električna vozila, a ostalo je u vlasništvu domaćih fizičkih osoba. U pitanju je jedno od ovisnih društava koje je 2007. godine ušlo u program radničkog dioničarstva, pa su među malim dioničarima uglavnom bivši ili sadašnji zaposlenici, a jedan od njih s najvećim udjelom je i bivši predsjednik Uprave Darinko Bago. Prema podacima SKDD-a, on drži 1,19 posto dionica.

U obavijesti, koju je FORBES Hrvatska dobio na uvid od jednog od malih dioničara, stoji da je nezavisni revizor cijenu dionice Končar – Električna vozila odredio u iznosu 53,26 eura, a potvrdila ju je Uprava koju sada vodi Gordan Kolak i NO. Prema toj procjeni bi Bago, primjerice, mogao računati na skoro 100 tisuća eura. 

Mali dioničar: “Dionicu smo platili u ratama, bila je 55 eura”

Mali dioničar s kojim smo mi razgovarali (podaci poznati redakciji) ponudom, međutim, nije zadovoljan i nije iskazao interes. Napominje da je vlasnik 42 dionice, a aranžman za zaposlenike je bio takav da je prva uplata bila 10 posto cijene, a ostatak se otplaćivao u godišnjim ratama, pri čemu je od dividende osam godina mogao pokrivati veći dio rata, a kad ih je sve otplatio, dividenda je nastavila redovito pristizati.

“Tada smo dionicu plaćali kao da vrijedi 55 eura u 10 rata, a sada nam nude 53,26 eura kao realnu cijenu”, govori nam. Uglavnom, smatra da bi valuacija kompanije trebala biti daleko veća.   

Temeljni kapital društva je podijeljen na 156.756 dionica nominalne vrijednosti 300 kuna, kako stoji u financijskom izvještaju za 2022. godinu, a sve su dionice redovne. Dividenda po dionici isplaćena dioničarima u 2022. godini iznosila je 70,24 kune, a u 2021. godini 56,50 kune po dionici.

Kakva će biti politika dividende nadalje, nije nam poznato, a je li malim dioničarima sada ponuđena cijena premalo, svaki će od njih morati sam ocijeniti. Prema dopisu koji nam je dao na uvid naš sugovornik, interes o prodaji dionica mogu iskazati zaključno do 31. siječnja ove godine. 

Na osnovu javno dostupnih podataka o poslovanju u 2022. godini te ponuđene cijene dionice iz obavijesti, moglo bi se zaključiti, kako nam kaže jedan od financijskih stručnjaka, da valuacija možda i nije loša. Končar – Električna vozila su u 2022. godini imala prihod od 81,47 milijuna eura (što je bio rast 32,79 posto), te dobit od 3,12 milijuna eura (rast od 6,85 posto), a podaci za 2023. godinu nisu poznati. Stanje zaključenih poslova društva po osnovi pojekata n akraju 2022. godine iznosilo je 1,1 milijardu kuna, odnosno 146 milijuna eura.

Slijedi li „squeeze-out”?

Mali dioničari, naravno, ne moraju prihvatiti ponudu za prodaju, a dođe li do istiskivanja iz vlasništva prijenosom dionica (ako Končar EI dođe do najmanje 95 posto dionica i krene u „squeeze-out” preostalih dioničara), mogu se obratiti i sudu ukoliko tada budu nezadovoljni ponuđenom cijenom koja se u zakonu  naziva “primjerena otpremnina”.     

Iz Končar EI su na naš upit odgovorili tek podatkom o tome koliki udjel matica drži u Končar – Električnim vozilima, te su potvrdili da je donijeta “odluka o pokretanju postupka procesa stjecanja do 100% dionica”. Na pitanje zašto je u strategiji kompanije, nakon faze radničkog dioničarstva, uslijedilo  okrupnjivanje vlasničkih udjela u društvima grupe, odgovorili su da je to u “cilju povećanja upravljačkih kapaciteta i odgovornosti te ujednačavanja i pojednostavljenja upravljanja”.  Također, da u 11 od 14 ovisnih društava u direktnom vlasništvu koja se konsolidiraju Končar EI ima 100 posto vlasničkih udjela.  “U ovom trenutku ne možemo komentirati ništa više od navedenog”, odgovorili su na naš upit o tome kakav je interes radnika za prodaju dionica te kako je utvrđena cijena od 53,26 eura po dionici.  

Razvijaju baterijske vlakove

Končar-Električna vozila imaju više od 300 zaposlenih, od čega trećinu visokoobrazovanih, te više od 60 inženjera i magistara elektrotehnike i strojarstva, kako navode na svojoj internetskoj stranici. Osim izrade novih vozila – niskopodnih tramvaja i vlakova,  kompanija za klijente modernizira i popravlja ili nadograđuje vozila vlastite proizvodnje kao i vozila drugih proizvođača. U novije su vrijeme u fokusu medija bili zbog razvoja baterijskog i hibridnog vlaka, a u prosincu 2022. godine s tvrtkom HŽ Putnički prijevoz je potpisan ugovor vrijedan 17,2 milijuna eura. Kako je tada rečeno, ugovor se odnosi na baterijski elektromotorni i baterijski motorni vlak te šest stabilnih energetskih priključaka za punjenje baterija koji će biti postavljeni u kolodvorima Split, Osijek, Varaždin, Bjelovar, Virovitica i Pula, što je ušlo kao projekt u Nacionalni plan oporavka i otpornosti s bespovratnom potporom u iznosu 13,3 milijuna eura za dva prototipa i šest priključaka.

Program radničkog dioničarstva iz 2007. godine

Što se tiče povijesti radničkog dioničarstva u Končar-Električna vozila, u medijima je 2007. godine bilo objavljeno da je NO Končar EI-a donio odluku o realizaciji nastavka Programa vlasničkog restrukturiranja društava koncerna primjenom radničkog dioničarstva u društvima Končar-Električna vozila, Končar Elektronika i informatika i Končar-Metalne konstrukcije, prodajom dionica zaposlenicima do 25 posto -1 dionica. S radnicima su ugovori o prodaji bili sklopljeni u prosincu 2007. godine, uz obročnu otplatu, a rata se uvećavala za kamatu u visini eskontne stope Hrvatske narodne banke, tada 4,5 posto. Društva Končar-Elektronika i informatika te Končar-Metalne konstrukcije već su u 100-postotnom vlasništvu Končar EI-a kao matice Grupe Končar.