Oboren rekord u Njemačkoj: Emisije ugljika pale na najniže razine u posljednjih 70 godina

Aktualno Forbes 5. sij 2024. 16:45
featured image

5. sij 2024. 16:45

Emisije ugljičnog dioksida u Njemačkoj pale su prošle godine na najniže razine od 1950-ih, kaže studija objavljena u četvrtak. Najveće europsko gospodarstvo ulaže velike napore za smanjenje emisija ugljičnih plinova i prebaci se na održive izvore energije.

Njemačka je 2023. godine proizvela 673 milijuna metričkih tona ugljičnog dioksida, odnosno 73 milijuna manje u usporedbi s godinom ranije, kaže njemački think-tank Agora Energiewende.

Taj pad uglavnom je uzrokovan smanjenjem korištenja energije od ugljena, objašnjava think-tank, koji je doveo do pada od 44 milijuna metričkih tona emisija CO2.

Industrijske emisije također su “značajno pale” 2023. godine, kaže Agora, budući da je porast cijena energenata i rast kamatnih stopa doveo do pada proizvodnje u “tvrtkama s velikom energetskom potrošnjom.”

Ipak, naglašavaju kako ovaj pad emisija vjerojatno nije održiv: one će ponovno porasti ako se njemačko gospodarstvo stabilizira ili industrijska proizvodnja preseli u inozemstvo.

Od obnovljivih izvora generirano je 55 posto električne energije u Njemačkoj, pokazuju podaci njemačke Državne agencije za mreže. Godinu dana prije oko 48 posto električnje energije u Njemačkoj dolazilo je iz obnovljivih izvora.

Njemačka vlada prošle je godine odobrila nekoliko koraka za smanjenje emisija stakleničkih plinova, sve u sklopu plana da do 2045. zemlja postane ugljično neutralna. U rujnu je njemački parlament izglasao zakon za postepeno ukidanje sustava za grijanje na plin i naftu, što će do 2030. godine srezati oko 40 milijuna tona emisija ugljika, prenosi Reuters. Zemlja je također postepeno ukinula nuklearnu energiju, zatvorivši u travnju prošle godine posljednja tri aktivna nuklearna reaktora. Kancelar Olaf Scholz dao je naslutiti kako će zemlja nastaviti širiti obnovljive izvore energije poput sunca i vjetra, dodajući kako je “pitanje nuklearne energije u Njemačkoj završena priča.”

Njemački dužnosnici suočavali su se s kritikama zbog ovisnosti zemlje o plinovodima Sjeverni tok koji spajaju Njemačku s Rusijom, budući da je zbog toga i čitava Europa bila ovisna o ruskom plinu. Invazija Rusije na Ukrajinu dovela je do energetske krize na kontinentu. Njemački ministar gospodarstva i klime Robert Habeck dodao je kako je sukob također izazvao i “krizu cijena energenata” i pad proizvodnje, prenosi Associated Press.

Autor originalnog članka: Ty Roush, Forbes
Link: Germany’s Carbon Emissions Hit 70-Year Low in 2023, Study Says
(Prevela: Nataša Belančić)