Čekaju li nas niže kamate u Europi već u lipnju?

featured image

19. tra 2024. 11:07

Prvo smanjenje kamata na starom kontinentu izgledno je već u lipnju. U sljedećim mjesecima moglo bi ih biti i više ako se obistine ekonomske prognoze ECB-a

Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle, koji je ujedno i član Vijeća Europske središnje banke (ECB), u Washingtonu je za Bloomberg istaknuo kako ECB ne može potpuno zanemariti dinamiku inflacije i monetarnu politiku SAD-a kod donošenja svojih odluka, piše Forbes Slovenija.

Prošlog mjeseca inflacija u SAD-u dobila je novi zamah što je iznenadilo analitičare. No, u Europi je situacija drugačija. ECB bi stoga ove godine mogla nekoliko puta smanjiti kamatne stope.

“Ekonomska situacija u SAD-u trenutno je drugačija nego u eurozoni”, rekao je Vasle. “Dakle, logična je posljedica da i odgovor monetarne politike može biti različit. Međutim, ta razlika ima svoje granice.”

Podsjetimo, ovog su mjeseca u SAD-u izvijestili o ponovnom ubrzanju inflacije. S druge strane Atlantika potrošačke su cijene na godišnjoj razini porasle za 3,5 posto. Inflacija u SAD-u mjesec dana ranije iznosila je 3,2 posto.

Niže kamate na pomolu samo u Europi

Dionice na njujorškoj burzi pale su nakon objave podataka. Ulagači su bili zabrinuti da američka središnja banka, čiji je cilj inflacija od dva posto, uskoro ne počne snižavati rekordno visoku kamatnu stopu.

To je ovaj tjedan dao naslutiti i predsjednik američke Središnje banke (Fed) Jerome Powell, rekavši da će dužnosnici zbog ustrajnog rasta cijena čekati dulje od očekivanog da smanje troškove zaduživanja.

U međuvremenu je ECB najavio da je spreman sniziti kamatne stope u lipnju. Europska inflacija u ožujku pala je na 2,4 posto.

Zabrinutost zbog potkopavanja eura

Bloomberg prenosi izjave nekoliko kreatora politike koji kažu da ECB ne ovisi o svom američkom pandanu i da djeluje na temelju onoga što se događa u eurozoni. Primjerice, portugalski član Vijeća ECB-a, Mario Centeno, čak je u srijedu za spomenute medije izjavio da središnja banka sa sjedištem u Frankfurtu “ne gleda prema SAD-u”.

Drugačije stajalište iznio je Boštjan Vasle koji smatra da “postoji velika vjerojatnost da će se čimbenici koji uzrokuju veću ili dugotrajniju inflaciju u SAD-u pojaviti i u drugim dijelovima svijeta, pa tako i u eurozoni”. Spomenuo je i “mnoge trgovinske i financijske tokove između Europe i SAD-a”.

Jedna od zabrinutosti, u slučaju da Europa ipak odluči olabaviti monetarnu politiku, a američki Fed ne postupi na isti način, jest da bi takav odnos mogao potkopati euro. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde rekla je u srijedu da će dužnosnici “vrlo pažljivo” pratiti fluktuacije tečaja, iako nisu postavili ciljnu razinu tečaja.

Prvo smanjenje kamata na starom kontinentu izgledno je već u lipnju. U sljedećim mjesecima moglo bi ih biti i više ako se obistine ekonomske prognoze ECB-a, rekao je Vasle.