Muskov Neuralink priprema ugradnju čipa u mozak drugom ljudskom pacijentu
Kompanija za moždane implantate Neuralink jednog će dana ljudima pružiti “kibernetičke supermoći” i omogućiti im da umom kontroliraju robote, izjavio je tech milijarder i vlasnik tvrtke Elon Musk u četvrtak, 11 srpnja. Musk je tako ponudio futurističku i nerealnu viziju sljedećih koraka svoje tajnovite kompanije, prethodno otkrivši planove da “u otprilike narednih tjedan dana” u još jednog ljudskog pacijenta ugrade svoj implantat.
“Mislim da je vjerojatno da ćemo u budućnosti imati kibernetičke supermoći,” rekao je Musk na X-u u četvrtak ujutro, sugerirajući da bi osobe s amputiranim udovima uz pomoć Neuralinkovog sučelja u budućnosti mogle brže pokretati proteze nego što su mogli pokretati vlastite dijelove tijela prije nego što su ih izgubili.
Ova izjava samo je posljednja u nizu objava na X-u u kojima je govorio o budućem smjeru Neuralinka. Tvrdi kako će tvrtka liječiti epilepsiju i u potpunosti izliječiti paralizu. Musk kaže kako je to “težak, ali u krajnjoj liniji rješiv problem.”
Kontrola mislima robota Optimusa
Korisnici će u budućnosti moći preko Neuralinkovih uređaja mislima kontrolirati i Teslinog humanoidnog robota Optimusa, tvrdi Musk. Ranije je govorio kako bi uređaj mogao krenuti u prodaju već krajem sljedeće godine, a optimistično je predviđao i kako će to proizvođača električnih automobila pretvoriti u kompaniju vrijednu 25 bilijuna dolara.
U međuvremenu, Musk i direktori Neuralinka u livestreamu na X-u su dali rijedak uvid u napredak kompanije i skicirali buduće planove.
Musk je otkrio kako Neuralink planira kirurški ugraditi svoj eksperimentalni moždani čip u drugog ljudskog pacijenta “u otprilike narednih tjedan dana”, usprkos činjenici da su kod prvog ljudskog pacijenta imali probleme s uređajem koji se nekoliko tjedana nakon operacije djelomično odvojio od pacijentovog mozga. Musk je također rekao kako se nada da će broj sudionika koji će testirati uređaj porasti na “visoki jednoznamenkasti” do kraja godine.
Musk je rekao kako Neuralink također poduzima korake kako bi umanjio rizik od toga da se implantat odvoji od mozga, kao što je to bio slučaj kod prvog pacijenta. Među tim koracima je i oblikovanje lubanje kako bi uređaj mogao bolje “sjesti”, uvođenje niti dublje u mozak i uklanjanje zračnih džepova preostalih u lubanji nakon operacije. Također razvijaju i poboljšani uređaj koji bi potencijalno mogao “udvostručiti pojasnu širinu” trenutnog modela.
Koliko su točna Muskova predviđanja?
Mnoga od Muskovih predviđanja i novosti najbolje je shvatiti uz zdravu dozu skepse. Ovaj milijarder poznat je po svojim pretjeranim i često nekontrolirano optimističnim predviđanjima o budućnosti čovječanstva, tehnologije i kompanija koje vodi, a mnoge od njegovih ranijih prognoza pokazale su se dalekim od stvarnosti.
Rokovi i primjena naprednih tehnologija koje su još u relativnim povojima – poput moždanih implantanata s računalnim sučeljima, robotike i potpuno autonomnih vozila (robotaksija) ističu se među primjerima. Iako je kontrolirati umjetne udove nadljudskom brzinom ili kontrolirati Optimusa mislima u teoriji moguće, to je daleka budućnost, pogotovo ako se radi o poboljšanju sposobnosti zdravih pojedinaca, a ne o liječničkim terapijama.
Daleka ili bliža budućnost?
Slično tome, Muskovo uvjerenje da će Neuralink pomoći ljudima spojiti se s umjetnom inteligencijom teoretski je isto moguće, ali riječ je o zaista dalekoj budućnosti. Čak i ako govorimo o kratkoročnijoj primjeni, na primjer za liječenje paralize, vraćanje vida slijepima ili ublažavanje drugih neuroloških bolesti poput epilepsije, važno je prisjetiti se kako se tehnologija Neuralinka još uvijek smatra eksperimentalnom i odobrena je za upotrebu samo u kliničkim testiranjima pod pomnim nadzorom. Čak i ako u tim testiranjima sve prođe po planu – što je daleko od zajamčenog – komercijalno predstavljanje čak i za ograničenu upotrebu u medicinske svrhe vjerojatno je godinama daleko. Stručnjaci za Forbes kažu kako netransparentnost kompanije dodatno pogoršava poteškoće u procjenama razvoja tehnologije Neuralinka, a obavijesti o novostima često su selektivne, ograničene i izrečene šturo u Muskovim streamovima i objavama na X-u.
Musk je rekao kako bi Neuralinkov moždani čip mogao biti efikasniji i moćniji od trenutnog modela. Udvostručit će se broj niti umetnutih u mozak sa 64 u trenutnom na 128 u novom uređaju, a svaka nit imat će upola manje elektroda – osam umjesto 16 – što bi trebalo pomoći poboljšati efikasnost ako su one ispravno umetnute u mozak. Musk nije rekao kada bi takav uređaj mogao biti spreman na testiranje na ljudima i što Neuralink s njime planira raditi.
“Najveće je iznenađenje što uopće i funkcionira,” rekao je Musk, referirajući se na ljudski mozak. Organ je opisao kao “biološko računalo” koje se “smanjuje kako starimo.”
Autor originalnog članka: Robert Hart, Forbes
Link: Elon Musk’s Neuralink Prepares To Implant Second Human Patient
(Prevela: Nataša Belančić)