Pad cijene plina srušio dobit Ine za 40 posto. Dobit će biti sve manja, smatra Štern
U prvih šest mjeseci ove godine Ina je poslovala s gotovo 40 posto nižom dobiti nego u istom razdoblju prošle godine. Financijsko izvješće tvrtke za Forbes Hrvatska komentirao je energetski konzultant Davor Štern
Ina je od prodaje u prvoj polovici godine ostvarila i više prihoda nego prošle godine, no dobit joj se gotovo prepolovila. Pokazuju to konsolidirani, nerevidirani financijski rezultati tvrtke za prvih šest mjeseci ove godine koje je tvrtka objavila u srijedu. Iz te tvrtke tumače kako je na ukupni rezultat utjecao značajan pad cijene plina, dok je cijena nafte bila stabilna.
Među, istaknutijim financijskim pokazateljima su neto prihod ostvaren prodajom koji je iznosio 1,74 milijarde eura, četiri posto više u odnosu na isto razdoblje lani. EBITDA tvrtke bila je 16 posto niža, no čista CCS EBITDA bez jednokratnih stavki bila je tek tri posto manja u usporedbi s istim razdobljem prošle godine i iznosila je 159 milijuna eura. Taj je podatak u svojoj izjavi povodom objave financijskog izvještaja komentirala i predsjednica uprave Zsuzsanna Ortutay.
“Prvo polugodište 2024. godine u INA Grupi obilježili su stabilni rezultati u svim segmentima poslovanja, nastavak snažnog investicijskog ciklusa i strateška ekspanzija u sektor obnovljivih izvora energije. Unatoč stabilnosti cijena nafte, značajan pad cijena plina utjecao je na ukupan rezultat, međutim, CCS EBITDA ostaje snažna i svega je tri posto niža u odnosu na isto razdoblje lani”, kazala je.
Energetska tvrtka izdvojila je 160 milijuna eura za kapitalna ulaganja, a Inin projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka sada je na 89 posto dovršenosti, istaknuli su iz tvrtke.
Maloprodaja raste Prodane količine u segmentu usluga kupcima i maloprodaje veće su za osam posto u usporedbi s prvim polugodištem 2023. godine. Osim pojačane prodaje goriva, iz tvrtke navode i kako je marža ne-goriva nastavila rast s povećanjem od 37 posto. Iz izvješća se može vidjeti kako su kapitalna ulaganja u segment Usluge kupcima i maloprodaja iznosila 4,3 milijuna eura, a bila su usmjerena na uvođenje Fresh Cornera. Prodajna mreža Ine trenutno broji 508 maloprodajnih mjesta, od kojih su 392 u Hrvatskoj. |
Kompenziranje pada proizvodnje
Proizvodnja nafte i plina pala je za sedam posto, iako je, kako se navodi u priopćenju, “proizvodnja nafte u Egiptu ostala stabilna uz dodatni doprinos plina i kondenzata”.
Čelnica Ine dodala je kako rade na kompenzaciji prirodnog pada proizvodnje te kako su u tu svrhu kupili 40 posto udjela u hrvatskom kopnenom bloku Sava-07 te se šire na nova poslovna područja, kao što je geotermalna energija.
“Posjedujemo dozvole za geotermalna istraživanja na dva područja u Hrvatskoj, a dodatno olakšavamo zelenu tranziciju vanjskim stranama kroz geotermalne usluge Crosca”, napomenula je.
Nakon ulaganja u sunčane elektrane u Sisku i Virju, Ina ulazi i u izgradnju postrojenja za zeleni vodik u Rafineriji nafte Rijeka te izgradnju postrojenja za proizvodnju biometana u Sisku.
Štern: Dobit Ine svake godine bit će sve manja
Ulaganja u istraživanje geotermalnih izvora i blok Sava 07 ne mogu u kratkom roku kompenzirati prirodni pad proizvodnje nafte i plina, za FORBES Hrvatska komentira energetski stručnjak Davor Štern.
“Potrebne su barem dvije-tri godine da se to pusti u proizvodnju. Riječ je o relativno malom nalazištu plina, a za geotermalnu energiju još nema potvrđenih količina ni temperature. Bit će taj pad proizvodnje jako teško nadomjestiti. Za očekivati je kako će dobit svake godine biti sve manja s obzirom na pad resursa za proizvodnju. Samom trgovinom se ne može ostvariti takav rezultat”, tumači bivši ministar gospodarstva.
Sunčane elektrane, postrojenja na biometan i vodik, svi ti projekti neće uspjeti nadomjestiti pad proizvodnje, mišljenja je Štern. On i za slabiji polugodišnji rezultat Ine krivi smanjenu proizvodnju, jer cijene im se nisu tako bitno mijenjale, smatra.
Dodaje i kako je prošlogodišnja dobit Ine uglavnom bila posljedica povišenih cijena nafte i plina koje su proizvodili, a sada je došlo do pada proizvodnje, a cijene nisu rasle.
Stižu li crni dani za Inu, pitamo ga, na što odgovara kako su ti dani već došli onoga dana kada je Mol ušao u Inu i “počeo voditi svoju politiku s našim resursima”.