Radnici u Petrokemiji zabrinuti: Pregovori države i Yildirima još traju, proizvodnja kreće tek u rujnu
U kutinskoj tvornici je početak proizvodnje bio najavljen za 1. lipnja, a kako se to nije dogodilo, Uprava koju vodi menadžment turske Yildirim grupe, potom je obećala da će startati 1. rujna. O nekom napretku u pregovorima između Vlade i turskih većinskih vlasnika oko međudioničarskog ugovora, međutim, još nema vijesti
Proizvodnja mineralnih gnojiva u Petrokemiji Kutina mogla bi početi 1. rujna, za Hinu je rekao sindikalist Željko Klaus, ujedno član Nadzornog odbora.
Istodobno, ističe zabrinutost zbog sporosti u pregovorima oko međudioničarskog ugovora između Vlade i većinskog vlasnika, turske grupacije Yildirim.
U kutinskoj tvornici je početak proizvodnje bio prvotno najavljen za 1. lipnja, a kako se to nije dogodilo, Uprava je na zahtjev radnika i sindikata održala sastanak s njihovim predstavnicima, kaže Klaus, te je tada obećano da će startati “1. rujna, ako ne i prije”. Kako je rečeno, razlog odgode su bile nepovoljne cijene plina koji je sirovina za proizvodnju.
U Gradu Kutini, prenosi Hina, ističu da su svakodnevno u kontaktu s Upravom Petrokemije, te navode kako kompanija uredno i na vrijeme ispunjava svoje uplate u gradski proračun.
Sindikat u Petrokemiji, kaže Klaus, pozdravlja inicijativu 16 oporbenih zastupnika za osnivanje saborskog istražnog povjerenstva o propustima u ovogodišnjoj dokapitalizaciji Petrokemije u kojoj je država uplatom 12 milijuna eura svoj udio u vlasništvu sa 45 smanjila na oko 20 posto.
No, pitanje je kad će se to dogoditi i hoće li išta riješiti vezano za propust u dokapitalizaciji. Klaus smatra da je puno važnije što prije usuglasiti međudioničarski ugovor, ili provesti novu dokapitalizaciju kako bi država zadržala kontrolni paket u Petrokemiji.
U SKDD-u još uvijek nisu vidljive nikakve promjene u vlasničkoj strukturi kutinske kompanije u odnosu na vrijeme prije (sporne) dokapitalizacije provedene ovog proljeća. Tako Terra mineralna gnojiva (vlasnik je Yildirim grupa) drži 54,52 posto dionica, CERP 17,9 posto, državni Fond NEK 12,73 posto, Janaf 9,09 posto i Plinacro 5,45 posto.